Aparat lingwalny – zalety rozwiązania

Metoda leczenia za pomocą aparatów ortodontycznych jest znana i praktykowana niemal na całym świecie w celu korekcji wad zgryzu. Leczenie jest zazwyczaj procesem długotrwałym, jednak ta metoda wcale nie traci na popularności – wręcz przeciwnie. Wraz ze zwiększonym zapotrzebowaniem na aparaty i rozwojem technologicznym pojawiły się nowe rodzaje aparatów, które mają zapewnić pacjentowi nie tylko korzystne efekty lecznicze, ale również zapewnić komfort w ich noszeniu. Takim przykładem mogą być aparaty lingwalne czy też nazywane inaczej – aparaty językowe.

Aparaty lingwalne

Aparaty lingwalne to nic innego jak rodzaj aparatów ortodontycznych. Wyróżniają się tym, że przyklejane są do zębów za pomocą specjalnego kleju ortodontycznego od strony języka, a nie jak klasyczne aparaty ortodontyczne – od zewnątrz. Aparaty lingwalne zyskują coraz większą popularność zarówno wśród osób starszych, jak i młodzieży. Stosowaniem mogą być bowiem przez wszystkich pacjentów z wadą zgryzu i korygują wszystkie wady, począwszy od lekkich nieprawidłowości do poważnych schorzeń. Skąd taki popyt na aparaty lingwalne? Wszystko za sprawą ich estetyki. Często ludzie z różnych przyczyn wzbraniają się przed zastosowaniem aparatu ortodontycznego ze względu na swój wizerunek w pracy, szkole czy otoczeniu. Ten problem nie istnieje w przypadku aparatów językowych – są one niemal niewidoczne, a rezultaty ich stosowania nie są ani trochę gorsze od tradycyjnych aparatów ortodontycznych.

Zalety aparatów językowych

Do głównych zalet aparatów językowych zaliczyć można:

  • możliwość wyleczenia każdej występującej wady zgryzu, zarówno tych drobnych, jak i poważnych, skomplikowanych schorzeń,
  • brak ograniczeń co do wieku i płci osoby korzystającej z aparatów,
  • indywidualne, precyzyjne dopasowanie do zębów pacjenta,
  • lepsze oraz szybsze rezultaty w porównaniu do standardowych aparatów ortodontycznych,
  • nienaganna estetyka, aparaty językowe są niemal niewidoczne dla innych osób, pozwalając tym samym na dyskretne i komfortowe leczenie występujących wad.