Bezpieczne leczenie endodontyczne – zabieg z mikroskopem

Leczenie kanałowe zębów przy użyciu mikroskopu daje szansę ocalenia uzębienia. Zanim mikroskop stomatologiczny stał się standardem w użyciu, leczenie kanałowe związane było ze znacznie większym ryzykiem niż obecnie. Kanały niewidoczne gołym okiem nie mogły być skutecznie leczone, a nawet zdiagnozowane. Ponadto – bez użycia mikroskopu dentystycznego – poprawne wypełnienie kanału zębowego w przypadku już podjętego leczenia było bardzo trudne. A to właśnie od perfekcyjnego i szczelnego wypełnienia kanałów zależny jest sukces leczenia.

Mikroskop stomatologiczny w leczeniu kanałowym zębów – precyzja i skuteczność działania

Leczenie kanałowe zębów przy użyciu mikroskopu stomatologicznego otwiera szanse precyzyjnego działania w polu zabiegowym o wymiarach 1×1 mm. Dzięki ogromnemu powiększeniu obrazu kanałów udaje się usunąć zużyte wypełnienia, wyczyścić kanał zębowy wraz z jego rozgałęzieniem i zaaplikować nowe wypełnienie. Leczenie mikroskopowe umożliwia również prawidłowe zamknięcie niepożądanych perforacji korzeni i dna komór zębowych. Jak wiadomo ząb raz przeleczony kanałowo jest dużo słabszy i dlatego dokładność diagnozy i precyzja wykonania zabiegów stomatologicznych mają w takim przypadku fundamentalne znaczenie.

Dlaczego mikroskop w leczeniu kanałowym zębów jest tak ważny?

Mikroskop stomatologiczny wykorzystywany jest nie tylko w endodoncji, czyli leczeniu kanałowym, ale również w chirurgii stomatologicznej i endodontycznej (protetycznej) oraz w dziedzinie periodontologii, a więc profilaktyce, diagnozie i terapii chorób przyzębia i błon śluzowych jamy ustnej. W leczeniu kanałowym mikroskop pomaga także trafnie zlokalizować martwe lub zanieczyszczone odnogi korzeni zębowych, tak często będące źródłem infekcji i stanów zapalnych groźnych dla całego organizmu.

Mikroskop doposażony jest w endometr, bezbłędnie mierzący długości, szerokości i rozgałęzienia kanałów zębowych. Podczas zabiegów stomatologicznych z użyciem mikroskopu w leczeniu kanałowym zębów stosuje się również specjalistyczny ślinochron (kofedram), umożliwiający separację zęba od reszty jamy ustnej. Dzięki temu praca z mikroskopem stomatologicznym jest naprawdę komfortowa, zarówno dla stomatologa, jak i pacjenta.