Clear Aligner, czyli przezroczyste nakładki prostujące zęby jako alternatywa dla tradycyjnego aparatu ortodontycznego

Wszystkim pacjentom marzącym o idealnym uśmiechu, a w szczególności tym, dla których aparat ortodontyczny jest zbyt inwazyjnym rozwiązaniem, oferowane są bezbarwne nakładki prostujące Clear Aligner. Innowacyjna technologia zyskała na popularności nie tylko z powodu potwierdzonej skuteczności, lecz przede wszystkim ze względu na komfort i higienę jej użytkowania.

Przebieg leczenia

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem nakładek Clear Aligner zazwyczaj dzieli się na trzy podstawowe etapy:

  1. Konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie tzw. wycisków.
  2. Opracowanie planu leczenia i wyprodukowanie indywidualnie dopasowanych nakładek.
  3. Leczenie właściwe – pacjent nosi poszczególne nakładki zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Lekarz prowadzący leczenie podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do leczenia na podstawie kompleksowego wywiadu medycznego oraz wyników przeprowadzonych badań. Następnie wykonywane są tzw. wyciski, polegające na odciśnięciu zębów w specjalnej masie. Dobry ortodonta powinien przekazać swojemu pacjentowi niezbędne informacje o sposobie ich przygotowania. Po odesłaniu próbek do pracowni pacjent oczekuje na opracowanie indywidualnego planu leczenia oraz wykonanie zestawu idealnie dopasowanych nakładek prostujących (zazwyczaj ok. 14 dni). Leczenie właściwe, czyli najbardziej czasochłonny etap, wymaga dyscypliny i systematyczności. Niewidoczne nakładki należy bowiem wymieniać co dwa tygodnie (siła korygowania pozycji zębów jest zwiększana z każdą zmianą nakładki). Dla utrwalenia efektów ortodonci zalecają po zakończeniu leczenia stosowanie specjalnego aparatu na noc.

Zalety nakładek Clear Aligner

Nakładki Clear Aligner mają dużą szansę na całkowite zrewolucjonizowanie sposobu myślenia o leczeniu ortodontycznym. Dzięki nim aparat ortodontyczny staje się synonimem komfortu i skuteczności, a nie toporności i przykrego przymusu. Pacjenci zwracają uwagę przede wszystkim na fakt, iż nakładki są bardzo dyskretne i estetyczne. Staranny projekt i wysoka jakość jego wykonania sprawia, że elementy tego typu są w pełni ergonomiczne i zapewniają komfort w każdej sytuacji. Ponadto ich bezproblemowe zakładanie i zdejmowanie, sprzyja utrzymywaniu właściwej higieny jamy ustnej (przykładowo aparat można zdjąć przed posiłkiem). Warto podkreślić, że leczenie jest w tym przypadku całkowicie bezbolesne, a jego efekty bardzo trwałe.

Przezroczyste nakładki prostujące Clear Aligner stanowią bardzo ciekawą alternatywę dla tradycyjnych aparatów ortodontycznych. Estetyczne, wygodne w użytkowaniu i skuteczne komponenty być może zapoczątkują zatem koniec pewnej epoki w ortodoncji.