Czy implanty zębowe trzeba będzie wymienić?

Implanty zębowe to najlepszy sposób na uzupełnienie ubytków zębów. Przymocowane do nich korony wyglądają tak samo jak pozostałe zęby pacjenta i zapewniają maksymalny komfort podczas jedzenia czy mówienia. Przez decyzją o wykonaniu zabiegu pacjenci zadają wiele pytań. Jednym z nich jest pytanie o to, czy będzie trzeba je wymienić oraz kiedy będzie trzeba to zrobić. Prawidłowo założone implanty powinny być trwałe, ale tak samo, jak zęby mogą ulec zniszczeniu, jeśli nie będziemy o nie dbać.

Trwałość implantów zębowych – co na nią wpływa?

Na trwałość implantów zębowych największy wpływ ma moment wrośnięcia w implant komórek, z których zbudowane są kości zębowe. Jest to proces osteointegracji. Jeśli proces ten przebiegnie prawidłowo, to implant będzie trwały i po około 6 miesiącach „zakorzeni się” w kości żuchwy lub szczęki. Jednak to, czy proces ten się powiedzie, wpływają dwa czynniki: prawidłowe założenie implantu przez lekarza oraz to jak pacjent o implanty dba. Lekarz musi również dokładnie przebadać pacjenta przed założeniem implantu, ponieważ niektóre schorzenia czy urazy mogą spowodować, że będzie on nietrwały. Pacjent, który zdecydował się na założenie implantu, powinien:

  • szczotkować zęby dwa razy dziennie
  • używać płukanek i nici dentystycznych
  • regularnie umawiać się na wizyty kontrolne
  • unikać potraw, które mogą osłabić stan zębów
  • przestrzegać ściśle wszystkich zaleceń dentysty
  • zwracać uwagę, czy nie pojawiły się w jamie ustnej niepokojące objawy
  • przynajmniej raz w roku udać się na zabieg profesjonalnej higienizacji

Czy implanty zębowe trzeba wymieniać?

Jeśli implant został założony w prawidłowy sposób po diagnozie, a pacjent odpowiednio o niego dba, to nie powinna zajść konieczność wymiany implantu. Jednak jest to idealny scenariusz. Pacjenci bardzo często nie przestrzegają wszystkich zaleceń np. omijają wizyty kontrolne lub nie nitkują zębów nicią. Może to doprowadzić do konieczności wymiany implantów.