Dlaczego powinno się usuwać kamień nazębny?

Powstawanie kamienia nazębnego jest jednym z rezultatów diety bogatej w cukry i skrobię. Z tego powodu warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty.

Jak powstaje kamień na zębach?

Charakterystyczny białożółty nalot, który z czasem przekształca się w płytkę nazębną, to efekt niedokładnego szczotkowania zębów. Płytka nazębna z czasem ulega mineralizacji i staje się bardzo twarda. W takim przypadku usuwanie kamienia domowymi metodami staje się praktycznie niemożliwe.

Należy mieć świadomość, że nalot na zębach jest idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Te z kolei mogą odpowiadać za szereg schorzeń, takich jak stan zapalny dziąseł, brzydki zapach z ust czy paradontoza. Ostatni nieleczony stan chorobowy może doprowadzić nawet do całkowitej utraty zębów. Z tego powodu nie powinno się zapominać o regularnym usuwaniu kamienia.

Jak usuwa się kamień nazębny?

Procedura pozbywania się kamienia nazębnego powinna być przeprowadzana w gabinecie stomatologicznym. Skaling jest zabiegiem nazywanym inaczej higienizacją jamy ustnej. Na czym polega tego typu proces? Podczas jego trwania specjalista rozbija kamień nazębny przy pomocy specjalistycznego skalera. Następnie stomatolog poleruje powierzchnię zębów, aby w przyszłości ograniczyć powstawanie płytki nazębnej. Oprócz piaskowania i skalingu, specjaliści często wykonują zabieg uzupełniający, czyli fluoryzację. Dzięki temu procesowi zęby stają się mocniejsze i odporniejsze na różnego rodzaju uszkodzenia.

Regularne pozbywanie się kamienia nazębnego jest istotne nie tylko z estetycznego punktu widzenia. Tego typu zabieg powinno wykonywać się co najmniej dwa razy do roku, przy okazji podstawowych wizyt kontrolnych. W naszym gabinecie świadczymy usługi związane z higienizacją jamy ustnej. Nasi specjaliści pracują na najwyższej jakości sprzęcie, dzięki czemu można mieć pewność idealnie wyczyszczonych zębów.