Ekstrakcja zęba – postępowanie pozabiegowe

Ekstrakcja, czyli usunięcie zęba stałego to zabieg, który często jest niezbędny dla pacjenta. W jaki sposób należy zadbać o jamę ustną po zakończeniu procedury?

Krwawienie po ekstrakcji zęba – co robić?

Ekstrakcja zęba to jeden z zabiegów, który wykonujemy w ramach chirurgii stomatologicznej w Piasecznie. Nasz specjalista dokładnie oczyszcza zębodół i umieszcza w nim tampon hamujący krwawienie. Następnie instruuje pacjenta, by ten gryzł go przez 20 minut po zakończeniu zabiegu. Po jego wyjęciu może dojść do minimalnego krwawienia, które z czasem ustąpi samoistnie.

Jeśli krew wciąż pojawia się w miejscu ekstrakcji, należy zmienić tampon lub użyć czystej, zwiniętej gazy albo ostudzonej torebki czarnej herbaty. Zawarty w niej kwas garbnikowy łagodzi ból i ma właściwości ściągające. Warto jednak mieć na względzie, że zbyt długie krwawienie po ekstrakcji wymaga konsultacji ze stomatologiem.

Jak jeść posiłki po usunięciu zęba?

Kilka godzin po usunięciu zęba nie należy jeść ani pić. Nasi dentyści z kliniki w Piasecznie zalecają odczekać około 2 godziny. Gdy znieczulenie przestanie działać, warto unikać ciepłych i gorących potraw i napojów. Wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne, co może skutkować krwotokiem. Kilka dni po przeprowadzonym zabiegu warto więc unikać:

  • alkoholu,
  • papierosów,
  • ostrych potraw,
  • sauny,
  • solarium,
  • ciepłych kompresów na policzek.

W przypadku ostatniego, specjaliści zalecają korzystanie z żelowych okładów, mrożonek lub szmatki nasączonej chłodną wodą. W ten sposób można nieco uśmierzyć ból, a jednocześnie nie narazić się na utratę skrzepu w zębodole. Kilka dni po zabiegu należy też spożywać letnie lub chłodne posiłki o płynnej konsystencji np. budyń, kleik, jogurt czy lody. Warto też starać się jeść drugą stroną jamy ustnej.

Prawidłowe zachowania po ekstrakcji zęba gwarantują bezpieczeństwo zdrowia pacjenta. Z tego powodu, przestrzeganie wyżej opisanych zasad jest niezwykle istotne.