Implant a proteza – porównane rozwiązań

Protezy i implanty zębów to rozwiązania dla osób cierpiących z powodu ubytków w uzębieniu. Umożliwiają one skuteczne i estetyczne wypełnienie luk, trwale przywracając piękny i zdrowy uśmiech. Zanim zdecydujemy się jednak na konkretną metodę, zapewne warto porównać cechy obu rozwiązań oraz skorzystać z profesjonalnej konsultacji w pracowni protetyki stomatologicznej.

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe, zwane wszczepami śródkostnymi, są stałymi protezami. Każdy pojedynczy implant składa się z korony oraz śruby z tytanu lub cyrkonu, która mocowana jest w kości szczęki lub żuchwy. Śruba jest pokrywana specjalnym preparatem umożliwiającym jej zrośnięcie się z kością i przejęcie roli korzenia zębowego. Widoczna na zewnątrz ceramiczna korona imituje wygląd oraz pełni funkcje naturalnego uzębienia. Warto podkreślić, że implanty zębów wykonane przez specjalistę protetyka wyglądają bardzo naturalnie i estetycznie, a przy tym są niezwykle funkcjonalne. Stworzone z materiałów obojętnych dla organizmu, niwelują nawet pojedyncze braki w uzębieniu, zapobiegając zanikowi kości. Doskonale sprawdzą się również przy uzupełnianiu drobnych przerw w łukach zębowych, spowodowanych chorobą lub urazem. Implanty zębowe mogą także służyć do stabilizacji protez ruchomych.

Kiedy lepiej sprawdzi się proteza?

W każdym gabinecie protetyki stomatologicznej możemy także wykonać protezę zębową. Jest ona szczególnie polecana osobom, które posiadają liczne lub całkowite braki w uzębieniu. Zaletą wspomnianego rozwiązanie jest przede wszystkim łatwa dostępność oraz atrakcyjna cena. Ruchoma proteza jest wykonywana z akrylowej lub metalowej płytki, całkowicie lub częściowo obejmującej podniebienie twarde i wyrostki zębodołowe. Modele akrylowe opierają się na dziąsłach, a metalowe na zębach zdrowych. W przypadku dużego bezzębia konieczne może okazać się zastosowanie kilku stałych implantów śródkostnych, które będą stanowić podporę dla ruchomej protezy.

Jeżeli cierpimy na braki w uzębieniu, zapewne warto wybrać się na wizytę do protetyka. Specjalista precyzyjnie określając braki w łukach zębowych, dobierze najlepszą metodę ich uzupełnienia. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzą się stałe implanty zębowe, a w innych bardziej odpowiednie będą ruchome protezy.