Implanty zębowe czy most protetyczny?

 

Mosty protetyczne i implanty stomatologiczne to metody, które pozwalają na skuteczne uzupełnienie braków zębowych przy całkowitym zachowaniu naturalnych funkcji uzębienia. Czym się różnią i na którą z tych metod warto się zdecydować?

Dlaczego uzupełnienie ubytków zębowych jest tak ważne?

W przypadku utraty zęba zawsze powinno się zdecydować na uzupełnienie luki. W przeciwnym razie liczyć trzeba się z negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Na uzupełnienie ubytków zębowych zdecydować się powinno nie tylko w przypadku przednich zębów, co najczęściej wynika ze względów estetycznych. Taki zabieg potrzeby jest także w przypadku zębów tylnych. Dzięki temu uniknąć można m.in. takich konsekwencji jak niewłaściwe obciążenie mięśni twarzy, bóle głowy czy nawet problemy z prawidłowym trawieniem. Warto tu podkreślić, że współczesna medycyna oferuje dziś możliwość odtworzenia każdego zęba. Jak wspomniano, wykorzystuje się do tego celu jedną z dwóch metod. Czym różni się założenie mostu protetycznego od implantu zębowego?

Czym jest most protetyczny?

To, co cechuje most protetyczny to fakt, że w dużym stopniu nie odbiega on od struktury naturalnego zęba. Oznacza to, że po jego założeniu nie odczuwa się żadnej różnicy, choćby w trakcie spożywania posiłków. Wyróżnić można trzy rodzaje mostu protetycznego. Jest to most porcelany na podbudowie metalowej, most pełnoceramiczny i most kompozytowy. Niezależnie od wskazanego rodzaju, do jego założenia zawsze wykorzystuje się własne zęby pacjenta. Mowa tu o zębach sąsiadujących z miejscem ubytku, które w tym przypadku określa się zębami filarowymi. To właśnie na nie zakładane są korony porcelanowe. Z kolei w miejscu ubytku, czyli w przęśle mostu protetycznego, tuż nad dziąsłem, mocowana jest korona. Most protetyczny pozwala na uzupełnienie nawet trzech ubytków sąsiadujących ze sobą. Co jednak ważne, metoda ta często wiąże się z koniecznością oszlifowania zębów filarowych. Wszystko po to, aby możliwe było bardzo szczelne dopasowanie zakładanego mostu do tkanek. Dzięki temu most protetyczny może być trwały nawet przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej. Poza tym można go idealnie dopasować do pozostałych zębów naturalnych, co zapewnia bardzo wysoki komfort. Podkreślić trzeba, że most protetyczny może być zastosowany wyłącznie wtedy, kiedy pacjent posiada wokół luki zdrowe zęby. Wspomnieć warto jednak o tym, że niestety, ale most protetyczny niekiedy odróżnia się od zębów naturalnych, co ma wpływ na estetykę uzębienia. Wymaga także dodatkowej pielęgnacji.

Czym jest implant zębowy?

Implanty zębowe cieszą się dużą popularnością głównie dlatego, że jest to dla pacjenta rozwiązanie dość komfortowe. Wynika to z tego, że zapewniają dużą wygodę żucia, a także znakomicie imitują naturalne zęby. Poza tym, w przeciwieństwie do mostu protetycznego w tym przypadku nie ma konieczności szlifowania własnych zębów. Implant wstawiamy jest bezpośrednio w miejscu ubytku, bez potrzeby ingerencji w sąsiadujące zęby. Sam implant zębowy zbudowany jest ze sztucznego korzenia, na którym odtwarzania jest struktura brakującego zęba. Ważne jest, aby implant wszczepiony został jak najszybciej po utracie naturalnego zęba. Dzięki temu uniknąć można konieczności rekonstrukcji kości. Implant zębowy po wszczepieniu pełni dokładnie takie same funkcje co ząb naturalny. Zabieg wszczepienia implantu jest całkowicie bezpieczny. Jego tytanowa struktura jest w pełni tolerowana przez organizm. Oznacza to również, że ryzyko jego odrzucenia jest minimalne. Koniecznie podkreślić jeszcze trzeba, że implanty zębowe cechują się bardzo dużą trwałością.

Most protetyczny czy implant zębowy?

Obie metody uzupełniania ubytków zębowych mają oczywiście swoje plusy i minusy. Jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie nie jest zatem łatwa. Duże znaczenie mają tu przede wszystkim potrzeby i oczekiwania pacjenta oraz jego możliwości finansowe. Implant zębowy jest droższym wyborem w porównaniu z mostem protetycznym. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie dentystycznym i konsultacja ze stomatologiem. Lekarz po zapoznaniu się z konkretnym problemem oraz po dokładnym zbadaniu stanu uzębienia będzie w stanie doradzić najkorzystniejsze rozwiązanie. Warto na koniec zaznaczyć, że zdarzyć może się sytuacja, w której wszczepienie implantu nie będzie możliwe. Uzależnione jest to bowiem od określonych warunków kostnych. Dlatego tak ważne jest, aby zbyt długo nie zwlekać z jego wszczepieniem po utracie zęba. W przeciwnym razie może się okazać, że ilość kości jest już niewystarczająca do jego wszczepienia. W takim przypadku jedyną alternatywą pozostanie zabieg rekonstrukcji kości, który trwa dość długo bądź założenie mostu protetycznego. Warto zatem nie odwlekać wizyty u stomatologa.