Jak czyścić i dbać o most protetyczny?

Most protetyczny to jedno z dostępnych rozwiązań, które umożliwia uzupełnienie brakujących zębów. Jest to stałe wypełnienie, gwarantujące nie tylko piękny uśmiech, ale również wygodę w codziennym życiu oraz bezpieczeństwo. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić most protetyczny!

Most protetyczny a higiena jamy ustnej

Szczotkowanie zębów to podstawowa czynność, która pozwala utrzymać zarówno zęby, jak i most protetyczny w dobrym stanie. Szczególne znaczenie ma tutaj prawidłowa technika. Należy wykonywać ruchy wymiatające i dokładne, by dotrzeć w każdy zakamarek. Lepiej unikać ruchu poprzecznego.

Dla osób posiadających most protetyczny, dobrym rozwiązaniem może okazać się szczoteczka soniczna lub elektryczna, o miękkim włosiu. Zaleca się również codzienne korzystanie z nici dentystycznych lub irygatora, który pozwala pozbyć się resztek jedzenia i nagromadzonych bakterii.

Wybór odpowiedniej pasty

Most protetyczny może wymagać stosowania nieco łagodniejszej pasty, niż te standardowe, ogólnodostępne. W swoim składzie często posiadają silne środki ścierające, zatem mogą być powodem uszkodzeń.

Dostępne są specjalne pasty przeznaczone do rekonstrukcji protetycznych. Ich cena nie jest znacznie wyższa niż cena zwykłych past. W razie problemów z wyborem odpowiedniego produktu, protetyk w Piasecznie chętnie pomoże w jego dopasowaniu.

Regularne wizyty w gabinecie dentystycznym

Poza higieną jamy ustnej, istotne są również regularne wizyty w gabinecie dentystycznym. Pozwolą szybko wykryć ewentualne problemy, a to z kolei umożliwi ich szybkie rozwiązanie.

Z kolei gdy most staje się uciążliwy czy niewygodny – należy wybrać się do protetyka w Piasecznie, który zakładał uzupełnienie. Tego typu objawy powinny ustąpić po maksymalnie dwóch tygodniach od założenia. W innym wypadku może to świadczyć o nieprawidłowym osadzeniu i dopasowaniu pracy. 

Prawidłowa pielęgnacja mostu to gwarancja jego długotrwałej żywotności – nie przechodź obok tej kwestii obojętnie.