Jak dbać o zęby podczas ciąży?

Ciąża jest bardzo wyjątkowym czasem w życiu kobiety. Z tego względu powinna ona o siebie szczególnie dbać. Przede wszystkim musi być pod ciągła opieką lekarza ginekologa, jednak to nie wszystko. Również stan zębów, jamy ustnej oraz dziąseł musi być kontrolowany, ponieważ wiele kobiet w ciąży ma problemy stomatologiczne. Jak powinno się dbać o zęby w czasie ciąży?

Dlaczego trzeba interesować się stanem jamy ustnej w ciąży?

O zęby należy bardzo dbać, ponieważ organizm funkcjonuje inaczej niż dotychczas. Przede wszystkim hormony mają inne poziomy niż przed ciążą, a to wpływa na procesy zachodzące w organizmie. Te kobiety, które mają wątpliwą przyjemność doświadczać porannych nudności także odczują, że szkliwo zębów jest w gorszym stanie, ponieważ działa na nie kwas żołądkowy. Dlatego nie można bagatelizować nawet najmniejszych widocznych oznak.

Ochrona zębów podczas ciąży

Dziecko czerpie witaminy, minerały oraz inne niezbędne substancje z pożywienia matki, a jeśli mu czegoś brakuje, pobiera to z zapasów kobiety. Więc jeśli mama źle się odżywia, nie wystarczy dla niej witamin oraz minerałów. Dla kobiet w ciąży bardzo ważny jest wapń i fluor. Wapń najłatwiej dostarczyć organizmowi poprzez odpowiednią dietę, natomiast fluor powinien być dostarczany podczas wykonywania zabiegu lakierowania zębów w gabinecie (fluor zawarty w paście do zębów nie wystarczy do ochrony zębów). Zabieg ten powinien być wykonywany na początku i pod koniec ciąży. Dlatego konieczne jest regularne zgłaszanie się do lekarza stomatologa. Zazwyczaj w ciąży nie wykonuje się inwazyjnych zabiegów, ale warto wiedzieć, że dentysta może podać bezpieczne znieczulenie, które nie zagraża ani mamie, ani dziecku.

Jedna z najczęstszych chorób, które dotykają kobiety w ciąży jest tak zwane „ciążowe zapalenie dziąseł”. Polega to na krwawieniu oraz nadwrażliwości zębów, szczególnie podczas szczotkowania. Dlatego część kobiet w ciąży zaczyna ograniczać szczotkowanie zębów, co jest bardzo dużym błędem, ponieważ higiena podczas tej choroby jest kluczowym elementem dbania o jamę ustną.

Temat higieny jamy ustnej w ciąży nie dotyczy tylko kobiet, które mają widoczne problemy z uzębieniem czy też dziąsłami. Jest to bardzo ważne, ponieważ problemy stomatologiczne nie wpływają tylko na kobietę w ciąży. Bardzo często z powodu tych zaburzeń cierpi także rozwijające się dziecko. Statystyki wykazały że około 18 procent wszystkich przedwczesnych porodów oraz urodzeń dzieci z niską wagą jest związane z chorobami przyzębia oraz stanami zapalnymi w jamie ustnej. Należy zatem zadbać o to, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji.