Jakie jest ryzyko odrzucenia implantów zębowych?

Implanty zębowe dla wielu osób są szansą na lepsze życie. Brak kompletnego uzębienia powoduje, że stajemy się bardziej wycofani nie tylko w sferze towarzyskiej, ale również zawodowej. Niekiedy jednak zdarza się, że implanty zębowe z pewnych powodów zostają odrzucone przez organizm.

Implanty zębowe – co to jest?

Implanty zębowe to (najczęściej) tytanowe śrubki, które umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy. Kiedy zintegrują się one z tkanką kostną, na ich podstawie mocuje się korony, które trudno odróżnić od pozostałych zębów pacjenta (projektuje się je indywidualnie, uwzględniając kształt i kolorystykę sąsiadujących zębów). Dzięki temu zabiegowi można osiągnąć najlepsze efekty funkcjonalne i estetyczne.

Odrzucenie implantów zębowych – jak często się zdarza?

Odrzucenie implantu zębowego zdarza się bardzo rzadko. Ryzyko odrzucenia implantu oscyluje w granicach 2 – 5%. Wiele zależy oczywiście od postępowania pacjenta i respektowania zaleceń pozabiegowych.

Najczęstsze powody odrzucenia implantów zębowych

Jednym z najczęstszych powodów odrzucenia implantów jest palenie papierosów. Nikotyna skutecznie zwęża naczynia krwionośne, co utrudnia zagojenie się miejsca po zabiegu. Dodatkowo przyczyną może być również nieprawidłowa higiena jamy ustnej. W czasie rekonwalescencji ma to bardzo duże znacznie, ponieważ nawet najmniejsze zapalenie może znacząco wydłużyć proces gojenia. Na ryzyko odrzucenia implantów zębowych są narażone również osoby chorujące na osteoporozę. W skład leków wchodzą difosfoniany, które mogą negatywnie wpłynąć na proces integracji implantu z tkankami pacjenta.