Jakie są elementu aparatu ortodontycznego?

Aparat ortodontyczny nie jest już przykrą koniecznością, ale świadomym wyborem wielu osób. Stał się bardzo popularny, a nowoczesne możliwości pozwalają na noszenie aparatu, który może być praktycznie niewidoczny. Osoby, które chcą posiadać piękny zgryz, chętnie się na niego decydują i noszą go z dumą.

Podstawowe elementy składowe aparatu ortodontycznego

Najważniejszym elementem każdego aparatu są zamki. Przyczepia się je do zębów specjalnym ortodontycznym klejem. Istnieje wiele różnych rodzajów zamków, a najpopularniejsze są te metalowe, jednak wiele osób decyduje się na kompozytowe lub ceramiczne. Są one niemal niewidoczne, przez co   bardziej estetyczne. Pomimo różnic, wszystkie zamki pełnią tę samą rolę i są zbudowane w podobny sposób. W centralnej ich części znajduje się szczelinka, przez nią przebiega łuk ortodontyczny, który jest odpowiedzialny za działanie aparatu. Jest niklowo-tytanowy i przyjmuje postać druta, który powoduje ruch zębów. Rodzaj łuków, które są używane, zależy od etapu leczenia. Na początku stosuje się delikatniejsze łuki, a wraz z postępem zmienia się je na coraz mocniejsze i sztywne. Ostatnią podstawową częścią aparatu ortodontycznego są ligatury elastyczne, wbrew powszechnej opinii nie tylko nadają one kolor, ale przede wszystkim podtrzymują łuk aparatu. Na każdej kontroli ortodontycznej można zmienić kolor ligatur.

Dodatkowe elementy aparatu ortodontycznego

Oprócz wyżej wymienionych elementów aparatu ortodontycznego, w zależności od danej wady zgryzu dodaje się inne elementy. Jednym z nich są łańcuszki elastyczne. Jest to rodzaj ligatur przyjmujących formę koralików. Łączą one zęby, aby zapobiec ich rozsuwaniu. W przypadku braku zęba stosuje się też bezbarwne osłonki silikonowe, które mają za zadanie ochronę osłonki. Ostatnim elementem stosowanym przy zakładaniu aparatów ortodontycznych są sprężynki. Zakłada się je na fragment luki, znajdujący się pomiędzy dwoma zębami. Jego zadaniem jest rozsuwanie zębów na zasadzie sprężyny.