Jakie zmiany pomoże ocenić RTG zęba?

Prześwietlenie zębów to podstawa do diagnostyki w gabinecie stomatologicznym przed planowaniem poważniejszych terapii, w tym leczenia kanałowego oraz protetycznego. Co można zobaczyć na RTG zęba?

Diagnostyka obrazowa w niecałe 5 minut przydatna w większości terapii stomatologicznych

Przede wszystkim RTG zęba jasno sygnalizuje stany zapalne występujące w jamie ustnej pacjenta i umożliwia szybką ocenę kanałów, ogólnego stanu zgryzu. Badanie radiologiczne pokazuje stan stawu skroniowego-żuchwowego i umożliwia przeanalizowanie wewnętrznej struktury uzębienia. RTG zleca się powszechnie w gabinetach stomatologicznych przy podejrzeniu torbieli, nowotworu, bruksizmu, przed ekstrakcją zębów, czy w ramach tworzenia nowego uzupełnienia protetycznego. Diagnostyka obrazowa odgrywa ważną rolę w implantologii i ortodoncji.

Diagnostyka punktowa lub rozszerzona, w zależności od skali zmian

RTG zęba można rozszerzać na stawy żuchowowo-skroniowe, co daje pełniejszy obraz sytuacji i nie powoduje dużego wzrostu kosztów. Oczywiście pacjent może zdecydować się też na najprostsze RTG, ale tylko po konsultacji ze specjalistą. Do diagnostyki obrazowej nie trzeba się dodatkowo przygotowywać. Trwa z reguły około 2-3 minut. Krótka ekspozycja na promieniowanie X w praktyce nie grozi żadnymi skutkami ubocznymi. Jeżeli stomatolog planuje leczenie kanałowe zleci z reguły RTG punktowe zębów, które bardzo dokładnie pokazuje stan konkretnej części jamy ustnej. RTG przyda się przed leczeniem oraz po terapii ze względu na jasną ocenę wyników.

Jakie zmiany pomaga ocenić RTG zębów?

  • stopień zaawansowania próchnicy (białe kropki na zdjęciu),
  • urazy oraz zmiany nowotworowe, w tym torbiele,
  • zęby zatrzymane
  • stan implantów i wypełnienia kanałów po leczeniu.

To zaledwie wycinek możliwości.

Na zakończenie

RTG zębów w Piasecznie to diagnostyka całkowicie bezbolesna, która nie powinna trwać dłużej niż 5 minut. Przydaje się przed i po leczeniu dentystycznym. RTG wykonuje się zawsze po skierowaniu przez lekarza specjalistę.