Kiedy należy wymienić starą plombę?

Plomba to jedno z podstawowych wypełnień umożliwiających skuteczną walkę z próchnicą. Nie można jednak założyć, że jedno wypełnienie posłuży do końca życia. Większość pacjentów co kilka lat potrzebuje wymiany wypełnienia ubytku. Jakie inne powody mogą Cię skłonić do przeprowadzenia zabiegu?

Zamiana starszej technologii stomatologicznej na nowszą

Pacjent z plombą wykonaną w starej technologii powinien zgłosić się do stomatologa w celu potwierdzenia stanu jamy ustnej. Wypełnienia z czasem się zużywają i nie wyglądają estetycznie. Niektóre źle się trzymają i grożą wypadnięciem. Dobry dentysta w Piasecznie zaproponuje wymianę na plombę, która wytrzyma ponad dekadę w dobrym stanie. Prawidłowa higiena zębów pomaga w utrzymaniu sztucznych wypełnień w doskonałym stanie. Profesjonalne gabinety stomatologiczne zapewniają pacjentom instruktaż higieny.

Czym można zniszczyć uzupełnienia?

Stare plomby niszczą się pod wpływem mocnego zaciskania zębów w nocy, przez zbyt twarde pożywienie, urazy mechaniczne. Rozszczelnienie wypełnienia grozi pojawieniem się próchnicy w trudniejszym do leczenia miejscu, nawet przez lata niewidocznym. Najczęściej zęby z rozregulowanymi plombami w ogóle nie bolą.

Dopasowanie do koloru zębów

Dzisiaj stomatologia posiada znacznie większe możliwości przystosowania plomb do koloru uzębienia. Jeszcze kilka lat temu pacjenci mogli pomarzyć o takim standardzie obsługi.

Względy zdrowotne to priorytet przy wymianie, nie estetyka

Jeżeli z wypełnieniem nic się nie dzieje stomatolog podpowie, czy warto w ogóle zdecydować się na wymianę starych wypełnień. Najczęściej wskazaniem jest wystąpienie problemów zdrowotnych, najczęściej dolegliwości bólowych.