Koronawirus a praca dentysty – najnowsze wytyczne

Epidemia koronawirusa spowodowała paraliż w niemal każdej dziecinie naszego życia i zmieniła sposób funkcjonowania dzisiejszego świata. COVID -19 mocno ograniczył więc dostęp do wszelkich usług medycznych, w tym do wizyt w gabinetach stomatologicznych. Jak zatem wygląda gabinet stomatologiczny w czasie koronawirusa, jak przebiega wizyta i kto może z niej skorzystać?

Najnowsze wytyczne dotyczące wizyt u stomatologa

Ministerstwo Zdrowia wydało ostatnio wytyczne, z którymi powinien zapoznać się każdy dobry dentysta dbający o swój gabinet stomatologiczny oraz pacjentów. Zasadniczo podtrzymano większość wcześniejszych zaleceń Naczelnej Rady Izby Lekarskiej z początku epidemii. Oznacza to, że pomoc stomatologiczna powinna być udzielana tylko w sytuacjach niezbędnych oraz w pilnych przypadkach. Obostrzeniom w dalszym ciągu podlegają również zabiegi protetyczne, których w ogóle nie zaleca się realizować u osób w podeszłym wieku.

Organizacja pracy stomatologa

Według zaleceń znajdujących się na stronie Ministerstwa Zdrowia, w gabinetach stomatologicznych powinno się stosować zaostrzony reżim sanitarny. Oznacza to, że każdy dobry dentysta musi dbać o bardzo dokładną dezynfekcję gabinetu oraz pilnować, aby poszczególni pacjenci umawiani na konkretną godzinę nie mieli ze sobą styczności. W przypadku, gdy leczeniu poddawana jest osoba niepełnoletnia, należy zwrócić uwagę na to, aby małemu pacjentowi towarzyszył tylko jeden opiekun. Ponadto gabinet stomatologiczny powinien być bezwzględnie wyposażony w odpowiednie środki ochrony osobistej, takie jak fartuchy, przyłbice czy maseczki.

Dodatkowe koszty i wzrost cen

Niestety wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności i wzmożony reżim sanitarny niejako wymusiły na prywatnych gabinetach wzrost cen poszczególnych usług stomatologicznych. Zakup pakietów ochronnych oraz konieczność nieustannej dezynfekcji miejsca pracy niesie bowiem za sobą spore koszty, które przynajmniej częściowo muszą być wliczane w całkowitą cenę usługi.

Obecne czasy z koronawirusem w tle nie są łatwe dla żadnego biznesu, w tym również dla gabinetów stomatologicznych. Pamiętajmy jednak, że każdy dobry dentysta dołoży wszelkich starań, aby nasza wizyta w jego gabinecie była w pełni bezpieczna i przebiegła w miłej, bezstresowej atmosferze. Bezwzględnie należy stosować się więc do wszelkich zaleceń i korzystać z usług stomatologicznych jedynie w uzasadnionych przypadkach.