O czym należy pamiętać przed wizytą u dentysty?

O czym należy pamiętać przed wizytą u dentysty?

Wizyta u dentysty bardzo często wydaje się nam jednym z najbardziej standardowych procedur medycznych. A jednak, badanie, a zwłaszcza określone zabiegi przeprowadzane przez lekarza specjalistę stomatologa mają swoją własną, odrębną specyfikę medyczną, która znacząco odróżnia je od takich procedur, jak na przykład pomiar ciśnienia tętniczego czy pobieranie krwi. O czym więc przede wszystkim należy pamiętać przed wizytą u dentysty? Postarajmy się odpowiedzieć na to pytanie, wskazując kilka najbardziej istotnych kwestii.

Jak przygotować się do wizyty u dentysty?

Pierwszą (chociaż nie najważniejszą) kwestią, o jaką powinniśmy zadbać przed udaniem się na wizytę do lekarza stomatologa są szeroko rozumiane względy estetyczne. Warto pamiętać, że koniec końców lekarz również jest człowiekiem i chociażby z tego powodu warto oszczędzić mu wątpliwej przyjemności obcowania z naszym nieświeżym oddechem lub brudnymi zębami. Co również istotne, chociaż z innego punktu widzenia, brudne zęby mogą skutecznie utrudnić dentyście dokonanie prawidłowej oceny stanu naszego uzębienia: w takim wypadku dentysta przed dokonaniem badania bardzo często zmuszony jest najpierw usunąć przy pomocy odpowiedniego narzędzia brud zalegający na naszych zębach.

Przed wizytą u lekarza stomatologa warto również samodzielnie sporządzić spis rzeczy, które pozwolą lekarzowi na łatwiejszą ocenę sytuacji. Spis ten powinien obejmować takie informacje, jak na przykład zażywane przez nas leki, zabiegi przebyte w przeszłości, choroby lub schorzenia (obecne lub przebyte), dokładny opis naszej dolegliwości, (na przykład długość trwania bólu, jego charakter itd.) a także naszą aktualną kondycję: w przypadku przeziębienia, infekcji, ciąży lub miesiączki należy koniecznie poinformować o tym lekarza. Jeżeli nie jesteśmy umówieni na zabieg, lecz jedynie wstępną wizytę, warto poinformować lekarza również o tym, czy i jak często palimy papierosy, pijemy alkohol oraz czy możemy być nosicielami jakichś wirusów. Te informacje będą dla lekarza wskazówką mówiącą, że warto dokonać przeglądu jamy ustnej na okoliczność obecności niepokojących zmian w jej obrębie.

Oprócz tego, należy mieć przy sobie oczywiście również dowód osobisty, a także wszelką dokumentację medyczną, która może okazać się istotna z perspektywy lekarza stomatologa. Pamiętajmy, że podczas wizyty należy również podać numer PESEL. Oczywiście nie musimy martwić się o bezpieczeństwo swoich danych – każdy gabinet stomatologiczny przestrzega standardów dotyczących ochrony danych osobowych.

Podsumowanie

Wizyta u dentysty jest jak widać procedurą nieco bardziej skomplikowaną, niż zwykła wizyta u lekarza pierwszego kontaktu. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy się jej obawiać lub odczuwać z jej powodu stres. Postarajmy się po prostu zrobić wszystko, aby ułatwić stomatologowi prawidłowe wykonywanie jego pracy, co przecież leży przede wszystkim w naszym własnym interesie.