Od czego zależy skuteczność leczenia ortodontycznego?

Profesjonalne leczenie zębów to niemal zawsze poważny wydatek. Przed decyzją o rozpoczęciu leczenia warto upewnić się do co kilku podstawowych faktów, aby mieć pewność, że za jakiś czas osiągniemy zadowalające rezultaty. Na co należy zwrócić uwagę i od czego zależy skuteczność leczenia ortodontycznego?

Od czego zacząć leczenie ortodontyczne?

Oczywiście podstawą jest wybór dobrego ortodonty. W tej kwestii można polegać na poleceniach znajomych, lecz czasem bywają one złudne, gdyż niektóre problemy wymagają konkretnego eksperta, wyspecjalizowanego w leczeniu konkretnej wady zgryzu. Przed podjęciem decyzji, który lekarz będzie prowadzić całość leczenia, można udać się na kilka konsultacji i upewnić się, że ortodonta rozumie problem i ma pomysł na plan leczenia.

Leczenie ortodontyczne to długi proces

Dobry ortodonta nie obiecuje spektakularnych efektów po kilku wizytach. Przedstawia pacjentowi szacowany czas leczenia, ale również informuje o tym do jakich komplikacji może dojść. Niezwykle istotne przy noszeniu aparatu jest to, by dostęp do lekarza był w miarę prosty. Zdarza się, że zamek na zębie się odklei, albo drut zacznie uwierać i utrudniać pacjentowi normalne funkcjonowanie. W takich sytuacjach docenia się jak niezwykle ważne jest, aby poza planowanymi wizytami móc przyjść do ortodonty i naprawić taką szkodę od ręki.

Bywa tak, że wada zgryzu jest na tyle skomplikowana, że wymaga interwencji chirurga szczękowego, jak w przypadku zatrzymanych zębów stałych, gdzie poza wyrwaniem mleczaków należy naciąć dziąsło lub podniebienie. Niezwykle cenne jest, aby wybrany przez nas ortodonta współpracował z chirurgiem szczękowym. Prawidłowe leczenie wymaga współpracy między lekarzami, dlatego im ten kontakt jest bardziej sprawny, tym lepiej rokuje całe leczenie.

Kiedy najlepiej rozpocząć leczenie?

Kolejnym ważnym aspektem wpływającym na skuteczność leczenia jest to, w jakim wieku jest pacjent. Im szybciej rozpocznie się odpowiednie leczenie zgryzu, tym krócej ono potrwa, oraz mniejsza szansa na to, że po zdjęciu aparatu zęby będą dążyły do wcześniejszego ustawienia. Nie oznacza to oczywiście, że korekcja wady zgryzu jest niemożliwa u osób dojrzałych! Jednak może ona trwać dłużej.

Podsumowując, skuteczność leczenia zawsze zależy od dobrego ortodonty i zaangażowania pacjenta. Nawet najlepszy specjalista nie pomoże, jeśli pacjent nie będzie stosować się do jego zaleceń i nie będzie pilnować wyznaczonych wizyt kontrolnych. Skuteczne leczenie to współpraca lekarza i pacjenta, warto o tym pamiętać decydując się na rozpoczęcie leczenia ortodontycznego.