Pasta do zębów i szczoteczka – jak dobrać podstawowe akcesoria do utrzymywania prawidłowej higieny jamy ustnej?

Schorzenia zębów są problemem, który dotyka coraz większą liczbę osób. W głównej mierze wynika to z niezdrowego stylu życia i niewłaściwego podchodzenia do tematu higieny jamy ustnej. W niektórych przypadkach może to być również efekt niedostatecznej edukacji. Specjaliści podkreślają, że niejednokrotnie u podłoża poważnych problemów zdrowotnych leży bowiem nieprawidłowy dobór akcesoriów do mycia zębów, takich jak pasta i szczoteczka.

Właściwa szczoteczka

Przy wyborze akcesoriów do higieny jamy ustnej warto zwrócić uwagę na ich podstawowe właściwości. Dobry dentysta podczas wizyty kontrolnej pomoże dobrać szczoteczkę w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta. Podstawową właściwością szczoteczek do zębów jest twardość, którą należy dopasować przede wszystkim do wrażliwości dziąseł. Wspomniany parametr ma wpływ na dokładność czyszczenia. Klinika stomatologiczna na pewno nie poleci twardych szczoteczek osobom z nadwrażliwością, u których występują intensywne krwawienia. Warto podkreślić, że przy miękkich szczoteczkach zalecane jest dłuższe i bardziej energiczne mycie zębów. Również siła nacisku włókien szczoteczki na szkliwo powinna być większa.

Drugi aspekt odnosi się do wyboru pomiędzy szczoteczką elektryczną a manualną. Gabinet stomatologiczny najprawdopodobniej poleci pierwsze rozwiązanie. W tym przypadku proces mycia jest znacznie krótszy, a dotarcie do trudnodostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe czy siódemki i ósemki, bardzo ułatwiony.

Odpowiednia pasta do różnych rodzajów zębów

Dobry dentysta prawdopodobnie będzie najlepszym źródłem informacji na temat pasty do zębów. W tym przypadku warto wziąć pod uwagę przede wszystkim zawartość fluoru lub ksylitolu, które zapobiegają próchnicy. W większości krajów specjaliści zalecają, aby poziom fluoru w preparatach dla dorosłych nie przekraczał 1500ppm (ang. parts per milion), a w produktach dedykowanych dzieciom – 600ppm. Innym kryterium jest ewentualna nadwrażliwość na zimno i ciepło. W takich przypadkach gabinet stomatologiczny zaleci stosowanie past sensitive, zawierających substancje uszczelniające kanaliki. Ważny jest też cel stosowania pasty. Przykładowo, jeśli chce się wybielić zęby, stanowczo odradzane są środki o wskaźniku RDA (ścieralność pasty określona dla zębiny) powyżej 100. Zamiast nich warto stosować pasty ziołowe.

Wybór środków higieny jamy ustnej wciąż sprawia wiele problemów. Dzięki specjalistycznej pomocy dentysty można jednak uniknąć błędów i odpowiednio dobrać zarówno pastę, jak i szczoteczkę.