Płytka hassa – kiedy się ją stosuje?

Do niektórych wad zgryzu niestety sam aparat ortodontyczny nie wystarczy. Potrzebne są dodatkowe pomoce. Jedną z nich jest płytka Hassa

Aparaty ortodontyczne służą do przywracania prawidłowego zgryzu lub jego korekty. Niestety sam aparat nieraz nie jest w stanie poprawić estetyki zębów. Dlatego istnieją sprzęty dopasowane do odpowiednich wad pacjenta. Płytka Hassa jest jednym z wielu ratunków dla problemów ortodontycznych.

Czym jest płytka Hassa?

Płytka Hassa jest aparatem, który służy do rozszerzania górnego łuku zębowego. Daje możliwość szybkiego rozsunięcia szczęki, przez co stłoczone zęby maja szanse wrócić na swoje miejsce, bez konieczności ich usuwania. Stosuje się go również do rozklinowania zgryzu, dzięki czemu znacznie przyspiesza i umożliwia przesunięcie zębów dolnych w dolnym łuku. W związku z tymi zmianami może on również zmienić nachylenie i kształt płaszczyzny zgryzowej. Aparat zbudowany jest dwóch płytek lub szyn akrylowych, które przymocowane są do podniebienia oraz śruby, która między nimi się znajduje. To właśnie ta śrubka spełnia największe zadanie. Aparat powinno nosić się przez okres 4-5 miesięcy. W trakcie trwania pierwszego miesiąca aparat jest rozkręcany codziennie, w określonych przez lekarza warunkach, dzięki czemu uzyskuje się zamierzony efekt rozszerzenia podniebienia. Przez kolejne miesiące nosi się aparat w celu utrwalenia tego efektu i jako element rozklinowujący zgryz. Po każdym rozkręceniu aparatu pacjent może przez około 30 minut odczuwać rozpieranie. Jest to oczywiście normalny objaw i nie trzeba się nim martwić. Po za tym, podczas całego okresu leczenia może występować lekka ruchomość górnych siekaczy, uczucie swędzenia nosa oraz diastema między przednimi zębami.

Oczywiście podczas całego leczenia, pacjent musi być pod stała opieką ortodonty. To on narzuca i ustala tempo rozkręcania śrub, które przystosowane jest do każdego pacjenta indywidualnie. Nie wolno przekręcać więcej razy, niż zalecił to lekarz. Jeśli pacjent zauważy cokolwiek niepokojącego powinien zgłosić się niezwłocznie do ortodonty.