Postępowanie po ukruszeniu zęba

Zaniepokojeni pacjenci często zgłaszają się do gabinetów dentystycznych z ułamanym bądź ukruszonym zębem. Słusznie, ponieważ niespodziewany ubytek korony zęba stanowi poważny problem, który może jednak zostać rozwiązany już w trakcie jednej wizyty. Szybka interwencja stomatologa jest w tym wypadku kluczowa, aby nadal cieszyć się kompletnym uzębieniem. Jak zatem rozpoznać ukruszonego zęba i jak należy postępować po zauważeniu ubytku?

Jak rozpoznać ukruszony ząb?

Ukruszony ząb dość łatwo rozpoznać ze względu na to, że krawędzie zęba, którego fragment się odłamał, często ranią język lub policzek. Pacjent może także odczuwać dyskomfort podczas jedzenia, a nawet zamykania ust, ponieważ ukruszony ząb ma wpływ na zmianę kształtu zgryzu. Jeżeli w wyniku ułamania fragmentu korony, doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi, ząb może zmienić barwę na siną lub szarą.

Jak postępować w wyniku ukruszenia zęba?

W sytuacji, w której pacjentowi ukruszył się ząb, najważniejsze jest jak najszybsze zgłoszenie się do gabinetu stomatologicznego. Dalsze postępowanie jest w dużej mierze uzależnione od przyczyny i wielkości ubytku, zawsze jednak stomatolog w Piasecznie dąży do odbudowania korony i przywrócenia naturalnego i pięknego uśmiechu. Jeśli ukruszył się jedynie niewielki fragment zęba, specjalista stosuje odbudowę przy pomocy tzw. bondingu, czyli światłoutwardzalnego kompozytu. W przypadku bardziej rozległego ukruszenia lub nawet złamania, konieczne okazuje się leczenie protetyczne, zwykle połączone z endodontycznym, jeśli ubytek sięga aż do miazgi.

Dentysta w Piasecznie najczęściej stosuje jedną z dwóch metod korekcji powstałego ubytku: zakłada on korony bądź licówki. Te pierwsze stosowane są w przypadku dużych i wyraźnych ukruszeń, a materiał, z którego są wykonane (porcelana lub ceramika) pozwala na odzyskanie naturalnego wyglądu. Licówki natomiast bardzo często zakłada się, gdy zęby ukruszyły bądź starły się w wyniku bruksizmu; nie odróżniają się one znacznie od pozostałej części uzębienia, są jednak mniej trwałe niż korony.

Sposób postępowania z ukruszonym zębem różni się w zależności od wielkości ubytku. Mimo że w najlżejszych przypadkach stomatolog może podjąć decyzję o delikatnym spiłowaniu pozostałości korony i nadaniu jej pożądanego kształtu, szybka interwencja jest nieodzowna, pozwala bowiem zapobiec zakażeniu miazgi oraz dalszemu uszkodzeniu szkliwa.