Prawidłowe mycie zębów – jakie nawyki warto wypracować?

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest kluczowym aspektem profilaktyki chorób uzębienia. Czyszczenie zębów po każdym posiłku pozwala bowiem uniknąć nieprzyjemności związanych ze skomplikowanym, a w skrajnych przypadkach nawet bolesnym leczeniem stomatologicznym. Jednak mało kto wie, że szczotkowanie zębów jest tylko jednym z elementów dbania o prawidłową higienę jamy ustnej.

Najpierw nitka, potem szczotka

Mycie zębów warto rozpocząć od wykorzystania nici dentystycznych, których należy użyć w przestrzeniach międzyzębowych. Niestety w tak trudno dostępnych miejscach po każdym posiłku odkładają się drobinki jedzenia, stanowiące doskonały pokarm dla żerujących na zębach bakterii. Nić owinąć należy wokół palców wskazujących, a następnie wsunąć ją między zęby i powolnymi, precyzyjnymi ruchami usuwać osad. Tak przeprowadzona procedura pozwoli bowiem uniknąć uszkodzenia dziąseł. Oczywiście przy każdym czyszczeniu należy zmieniać nici na nowe. W razie problemów związanych z użytkowaniem nici dentystycznych warto udać się do kliniki stomatologicznej, w której wykwalifikowany stomatolog rozwieje nasze wszelkie wątpliwości.

Szczotkuj dokładnie, okrężnymi ruchami

Szczotkowanie warto rozpocząć od nałożenia na szczotkę pasty o objętości dużego ziarenka grochu. Najpierw należy umyć zewnętrzną stronę zębów, a dopiero później wewnętrzną. Ruchy powinny być okrężne, ale i energiczne, gdyż w ten sposób nie niszczy się szkliwo zębów. Należy także pamiętać o umyciu styku zębów z dziąsłami – często odkładają się tam resztki pokarmu, których ciężko jest się pozbyć w inny sposób. Na sam koniec delikatnymi ruchami warto przeczyścić język oraz podniebienie, na których często bytują szkodliwe bakterie. Służy do tego zewnętrzna strona szczoteczki lub specjalne skrobaczki, które można nabyć w renomowanych klinikach stomatologicznych. Po zakończeniu szczotkowania należy pamiętać o przepłukaniu jamy ustnej czystą wodą.

A co z płynem do płukania?

Po zakończeniu szczotkowania warto przepłukać jamę ustną specjalnym płynem do płukania. Utrudnia on bowiem osadzanie się bakterii na szkliwie, ułatwiając tym samym efektywną ochronę zębów. Płyn stanowi też ciekawą alternatywę dla pełnego mycia zębów w sytuacjach, gdy nasz dostęp do łazienki czy środków czystość jest ograniczony (np. w pracy czy na zakupach w galerii). Należy jednak pamiętać, że samo płukanie płynem nie jest wystarczającym ekwiwalentem pełnego procesu mycia zębów.

Czyszczenie zębów po każdym posiłku to najlepszy sposób na profilaktykę chorób jamy ustnej. Podczas mycia zębów warto używać jednak nie tylko szczoteczki, ale także nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustnej. Tylko połączenie tych trzech produktów higienicznych zapewnia bowiem maksymalną ochronę uzębienia.