Profesjonalne wybielanie zębów – odpowiedzi na często zadawane pytania

Zabieg wybielania zębów stał się jednym z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych ostatnich lat. Niegdyś zarezerwowany tylko dla celebrytów i osób zamożnych, dziś dostępny jest już dla każdego, ze względu na swoją przystępną cenę. Jeśli myślisz o wybieleniu zębów, ale wciąż się wahasz, przygotowaliśmy dla Ciebie serię odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez naszych pacjentów.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Tak, jeśli zabieg wybielania zębów jest przeprowadzany przez profesjonalistów, to jest ten zabieg całkowicie bezpieczny. Przed wybielaniem zębów należy jednak skonsultować się z dobrym dentystą, aby ten na podstawie stanu naszego uzębienia polecił nam odpowiednią dla naszego zdrowia metodę.

Czy wszystkie zęby da się wybielić?

Nie, zębów martwych i leczonych kanałowo nie da się wybielić. Zabieg ten nie zadziała również na korony i plomby. Zanim podejmiemy decyzję o wybielaniu zębów, warto udać się do dentysty, by ten ocenił czy efekt, którego oczekujemy, jest możliwy do zrealizowania.

Dlaczego zęby stają się jaśniejsze?

Zabieg wybielania zębów powoduje, że cząsteczki barwników, za sprawą odpowiednich środków, rozbijane są na mniejsze łańcuchy, które następnie wypłukiwane są z zębów poprzez kanaliki. Efektem tego są wyraźnie jaśniejsze zęby, utrzymujące się w tym stanie przez długi czas.

Czy każdy może wybielić zęby?

Nie, osoby z chorobami dziąseł i jamy ustnej, próchnicą, paradontozą, odsłoniętymi korzeniami zębów, czy nadwrażliwością nie powinny przestępować do zabiegu wybielania zębów, przed wnikliwą konsultacją ze swoim lekarzem.

Kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby ze zdjętym aparatem ortodontycznym wcześniej niż 6 miesięcy przed zabiegiem i osoby niepełnoletnie nie mogą przystąpić do wybielania zębów, ze względu na możliwe powikłania zdrowotne.

Czy wybielanie zębów boli?

Zabieg wybielania zębów jest całkowicie bezbolesny. Niektórzy jednak mogą odczuwać w trakcie jego trwania lekki dyskomfort. W takim przypadku warto skonsultować się ze swoim dentystą i dobrać odpowiednią dla nas metodę wybielania.

Jak długo trwa efekt wybielenia zębów?

Efekt wybielonych zębów utrzymuje się z reguły od kilku miesięcy do kilku lat. Tak duża rozbieżność zależy od metody wybielania zębów i indywidualnych zachowań i przyzwyczajeń pacjentów. Zła dieta, picie kawy, wina i herbaty, oraz nieprawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej wpływa negatywnie na kolor naszych zębów i znacznie skraca efekt wywołany zabiegiem.

Czy wybielanie zębów może uszkodzić szkliwo?

Jeśli zabieg wykonywany jest przez profesjonalną klinikę, to nie musimy się martwić o stan naszego szkliwa. Jeśli natomiast wybielamy zęby na własną rękę, nieodpowiednimi metodami i zbyt często, możemy wtedy doprowadzić do jego uszkodzenia i nawet konieczności leczenia kanałowego.

Czy można wybielić tylko wybrane zęby?

Tak, istnieje możliwość wykonania zabiegu tylko na wybranych zębach. Profesjonalne kliniki z dużą dokładnością dostosują długość zabiegu w taki sposób, aby kolor interesujących nas zębów zrównał się z pozostałymi.

Wraz ze swoim dentystą należy również ustalić przyczynę, dlaczego kolor jednych zębów odbiega od pozostałych.

Jakie są zalecenia po wybielaniu zębów?

Po świeżo wykonanym zabiegu wybielenia zębów zaleca się utrzymanie tzw. białej diety od 24 godzin do nawet 2 tygodni, w zależności od metody zabiegu.

Jeśli chcemy natomiast aby efekt wybielonych zębów utrzymał się jak najdłużej, należy przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Unikać pokarmów i napojów wpływających negatywnie na kolor uzębienia, takich jak: kawa, herbata, wino, buraki, marchew, czerwona kapusta oraz barwiących przypraw, czerwonego mięsa, ciemnych sosów, przekąsek zawierających sztuczne barwniki itp.
  • Ograniczyć cukier, ze względu na to, że nasze uzębienie przez krótką chwilę po zabiegu jest bardzo wrażliwe.
  • Zniwelować kwasy w naszej diecie jak np. cytrusy.
  • Ograniczyć palenie tytoniu, który ma bardzo duży wpływ na przebarwianie zębów.
  • Utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej, najlepiej szczotkując zęby po każdym posiłku, nie zapominając przy tym o używaniu nici dentystycznej.
  • Regularnie kontrolować swój stan uzębienia podczas wizyty u dentysty.
  • Stosować produkty do pielęgnacji uzębienia, jak specjalne pasty, czy płyny, które pozwolą dłużej utrzymać efekt wybielonych zębów.

Podsumowanie

Profesjonalny zabieg wybielania zębów jest dobrym rozwiązaniem dla osób chcących poprawić wygląd swojego uśmiechu i zyskać więcej pewności siebie. Dzięki najnowocześniejszym metodom możemy uzyskać długotrwały efekt śnieżnobiałych zębów, bez jakichkolwiek skutków ubocznych. Większość tych metod jest małoinwazyjna i całkowicie bezbolesna.

Aby efekt utrzymywał się najdłużej i nie trzeba było często ponawiać zabiegu, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Najważniejsze, aby przed podjęciem decyzji o przystąpieniu do zabiegu, udać się do zaufanego dentysty i skonsultować z nim wybór najlepszej metody wybielenia zębów, odpowiedniej dla stanu naszego uzębienia.