Skaling, piaskowanie i lakierowanie zębów, czyli podstawowe zabiegi profilaktyczne w stomatologii

Lepiej zapobiegać, niż leczyć – tak można opisać najważniejszą zasadę w zwalczaniu chorób zębów i dziąseł. Regularne szczotkowanie to podstawa, jednak na dłuższą metę działania te są zbyt powierzchowne. Tylko zabiegi stomatologiczne pozwolą wyczyścić każdy zakamarek i skuteczniej zabezpieczyć zęby przed próchnicą oraz rozwojem paradontozy. Jakie zabiegi warto wykonywać, by przeciwdziałać powstawaniu chorób zębów?

Skaling, czyli usuwanie kamienia

Skaling zębów to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego z okolic szyjek. Ze względu na miejsce występowania kamienia można go podzielić na naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Jeśli chodzi o zastosowanie technologii, do najpopularniejszych i najdelikatniejszych należy metoda ultradźwiękowa. Polega ona na rozkruszaniu twardych złogów poprzez przykładanie do nich skalera – urządzenia emitującego ultradźwięki. Taki zabieg jest praktycznie bezbolesny.

Do innych metod można zaliczyć mechaniczną (za pomocą wierteł typu frez), dźwiękową, laserową, chemiczną (rozpuszczanie kamienia) i w wyjątkowych przypadkach – tradycyjną za pomocą skalerów ręcznych.

Piaskowanie

Skaling i piaskowanie zębów to zabiegi wzajemnie się uzupełniające. Celem piaskowania jest bowiem usunięcie pozostałości po usuwaniu kamienia, jak i pozbycie się lepkiego osadu oraz przebarwień. W tym celu stomatolog rozpyla za pomocą piaskarki specjalny proszek, którego drobinki są w stanie dotrzeć nawet do najciaśniejszych zakamarków. Piaskowanie nie jest bolesne, aczkolwiek może być nieprzyjemne dla osób o nadwrażliwych zębach.

Lakierowanie zębów

Zaraz po usunięciu zanieczyszczeń zęby są szczególnie wrażliwe. Z tego względu po piaskowaniu należy zdecydować się na lakierowanie zębów. Zabieg ten polega na pokryciu ich specjalnym lakierem o bardzo dużej zawartości fluoru. Po wyschnięciu warstwy pierwiastek zaczyna się stopniowo uwalniać, na długi czas zwiększając odporność zębów przed próchnicą.

Podsumowanie

Uzupełnienie codziennej pielęgnacji profilaktycznymi zabiegami to sposób na wyczyszczenie niedostępnych podczas szczotkowania zakamarków. Poddając się im regularnie (najlepiej 2 razy w roku), przeciwdziałamy rozwojowi próchnicy. Oczyszczenie z przebarwień i osadów wpłynie również na poprawę estetyki uśmiechu.