Słodycze i słodkie napoje a zdrowie jamy ustnej

Cukry proste bezapelacyjnie mają szkodliwy wpływ na ludzki organizm. Nie tylko przyczyniają się bowiem do powstawania schorzeń, takich jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca typu 2, ale również odpowiadają za choroby jamy ustnej. Nadmierne spożywanie słodyczy oraz słodkich napojów w połączeniu z brakiem odpowiedniej higieny jamy ustnej, może przykładowo powodować próchnicę.

Jak powstaje próchnica?

Cukry proste zawarte w słodyczach rozkładane są w jamie ustnej przez bakterie Lacidophilus. W wyniku tego procesu powstają kwasy, które uszkadzają szkliwo zębów. Powstałe w ten sposób mikroubytki stanowią zalążek próchnicy. W przypadku braku interwencji dentystycznej wspomniane ubytki pogłębiają się, sięgając zębiny oraz miazgi, a więc unerwionych części zębów. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że gabinety stomatologiczne oferują badania kontrolne, z których warto korzystać minimum dwa razy w roku. Odpowiednia profilaktyka pomaga bowiem zapobiegać zmianom chorobowym.

W przypadku próchnicy skutecznym działaniem profilaktycznym będzie ograniczenie spożywania batonów, ciastek, czekolady, oranżady oraz innych przekąsek i napojów bogatych w cukry proste. W tym przypadku niezbędna jest również prawidłowa higiena jamy ustnej. Przede wszystkim warto myć zęby po każdym posiłku oraz regularnie stosować nić dentystyczną i płyny do płukania jamy ustnej. Nie bez znaczenia jest też jakość używanej pasty do zębów – powinna mieć ona naturalny skład i posiadać odpowiednie certyfikaty. Oczywiście gabinety stomatologiczne umożliwiają konsultacje ze specjalistami, którzy udzielają profesjonalnych rekomendacji dotyczących produktów stosowanych w codziennej pielęgnacji uzębienia.

Zaawansowana próchnica wymaga leczenia, które bywa nie tylko bolesne, ale i kosztowne. Z tego względu nie należy ignorować pierwszych zmian chorobowych – wczesne wykrycie ubytków w szkliwie umożliwia interwencję dentystyczną, która zahamuje rozwój próchnicy. Aby cieszyć się pięknym uśmiechem, najczęściej wystarczy więc właściwa pielęgnacja i systematyczne wizyty u stomatologa.