Stomatologia estetyczna – czym jest i jakie zabiegi obejmuje?

Dla pacjentów gabinetów stomatologicznych wygląd zębów jest tak samo ważny, jak ich zdrowie. Likwidowaniem niedoskonałości zębów zajmuje się stomatologia estetyczna, która jest ważnym uzupełnieniem klasycznego leczenia zębów. Jakie zabiegi wchodzą zatem w zakres stomatologii estetycznej?

Wybielanie – zabiegi korygujące kolor zębów

Wskazaniem do wybielania zębów mogą być widoczne przebarwienia zębów lub ich odcień nieakceptowany przez pacjenta. Korekta koloru jest możliwa w obydwu przypadkach. Stomatologia estetyczna oferuje wybielanie przy pomocy specjalnej lampy lub z zastosowaniem nakładek. Czasami wykorzystuje się także metodę mieszaną. Zabieg z wykorzystaniem lampy jest wykonywany w całości w gabinecie. Natomiast wybielanie nakładkowe wymaga stworzenia nakładek na podstawie odcisku szczęki. Następnie pacjent w warunkach domowych wprowadza wybielający żel do nakładek i zakłada je na zęby na określoną ilość czasu (np. na całą noc). Zakres i intensywność zabiegów określa stomatolog przy uwzględnieniu oczekiwań pacjenta i jego indywidualnych uwarunkowań.

Licówki, kompozyty – korekta kształtu zębów

Na estetykę uśmiechu wpływ ma nie tylko kolor zębów, ale także ich kształt. W ramach zabiegów korygujących niedoskonałości stomatologia estetyczna oferuje uzupełnianie ukruszeń czy złamań zębów specjalnym kompozytem. Całkowitą zmianę kształtu zębów można natomiast osiągnąć, stosując licówki, które są nakładane bezpośrednio na powierzchnię naturalnych zębów. Licówki znajdują także zastosowanie w przypadku nieestetycznego odcienia szkliwa, zastępując tym samym zabieg wybielania.

Usuwanie kamienia nazębnego – skalling i piaskowanie

Usuwanie kamienia nazębnego ma zarówno wymiar estetyczny, jak i zdrowotny. Kamień nagromadzony w okolicach dziąseł może bowiem powodować powstawanie zapaleń. Skalling umożliwia usunięcie kamienia właśnie z okolic szyjek zębów, zlokalizowanych bezpośrednio przy dziąsłach. Natomiast piaskowanie ma szersze zastosowanie, gdyż obejmuje całą płytkę zęba. Warto dodać, że zabieg piaskowania umożliwia także skuteczne usunięcie powierzchownych przebarwień.

Zdarza się, że mimo odpowiedniej higieny i kompleksowego leczenia zębów, wygląd uśmiechu nie jest dla pacjenta zadowalający. W takim wypadku warto sięgnąć po jeden z zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Czasami bowiem nawet niewielka ingerencja w wygląd zębów może znacząco poprawić samoocenę i wyeliminować ewentualne kompleksy związane z estetyką uśmiechu.