Uśmiech all inclusive, czyli jak dbać o uzębienie na wakacjach

Wakacje to okres, w którym w naszym codziennym jadłospisie pojawia się znacznie więcej słodkich napojów czy przekąsek z dużą zwartością cukru. Zwykle nie zastanawiamy się jednak, jaki wpływ może mieć tego typu dieta na stan jamy ustnej. Z tego względu gabinety stomatologiczne oferują profilaktyczne badanie jamy ustnej, pozwalające zweryfikować czy w sposób właściwy przestrzegamy zasad higieny. Ewentualne uzupełnianie ubytków czy zabiegi poprawiające estetykę uśmiechu warto przeprowadzić oczywiście jeszcze przed wyjazdem na urlop.

Obowiązkowa profilaktyczna wizyta u stomatologa

Niewyleczone zęby mogą dać o sobie znać przykładowo podczas lotu samolotem, gdy nagła zmiana ciśnienia wywoła ból (tzw. aerodontalgia). Przyczyną takiego stanu zwykle jest zapalenie lub martwica miazgi, a także zapalenie tkanek okołowierzchołkowych. W przypadku luźnych plomb lub niewyleczonych ubytków może dojść nawet do pęknięcia całego zęba. Z tego względu tak istotne jest, by przed wylotem skontrolować wypełnienia stomatologiczne i uzupełnienia protetyczne.

Oczywiście niektóre ubytki nie są widoczne gołym okiem. Renomowane gabinety stomatologiczne oferują więc wykonanie pantogramu, czyli zdjęcia panoramicznego. Tego typu badanie ujawnia zmiany zapalne w głębokich tkankach, w tym również w miazdze zębowej.

Dieta na wakacjach

Zimne napoje i lody osłabiają szkliwo wskutek nagłej zmiany temperatury, negatywnie wpływając na stan naszych zębów. Również słodkie napoje gazowane i soki owocowe znacząco osłabiają strukturę szkliwa. Ponadto cukier, znajdujący się w składzie takich produktów, sprzyja rozwojowi próchnicy. Co ciekawe, w zaledwie kilka minut od spożycia słodkiej przekąski pH w ustach obniża się do poziomu 5.5. Niestety są to idealne warunki dla rozwoju bakterii, które produkują kwasy, niszcząc tym samym płytkę nazębną i prowadząc do jej demineralizacji.

W czasie upałów warto mieć również na uwadze regularne nawadnianie organizmu, gdyż w przypadku odwodnienia w jamie ustnej produkowana jest mniejsza ilość śliny, co uniemożliwia utrzymywanie prawidłowego poziomu pH. Optymalna ilość płynów, jaką powinniśmy przyjmować w ciągu doby, wynosi ok. 1,5-2 l.

Dla wielu osób zaskoczeniem może być natomiast negatywny wpływ chlorowanej wody w basenach na stan uzębienia. Niestety chlor przyczynia się do powstawania przebarwień oraz pęknięć szkliwa.

Podsumowując, wakacyjny relaks nie zwalnia nas z obowiązku regularnego, dokładnego czyszczenia zębów. Przed wyjazdem warto również profilaktycznie odwiedzić gabinet stomatologiczny, by uzupełnić powstałe ubytki i wyleczyć ewentualne stany zapalne. W ten sposób w czasie odpoczynku i relaksu unikniemy przykrych, a zarazem bolesnych niespodzianek (np. erozja szkliwa, nowe ubytki).