W jakich przypadkach warto wykonać wkład koronowo-korzeniowy?

Pacjenci z wadami uzębienia zgłaszają się do doświadczonych protetyków i poszukują najlepszych metod na odzyskanie pięknego uśmiechu. Wkład koronowo-korzeniowy to ciekawe rozwiązanie przeznaczone osobom pragnącym zaoszczędzić na drogich implantach. W jakich przypadkach warto jeszcze zastosować wkład koronowo-korzeniowy?

Jak działa uzupełnienie protetyczne?

Pacjent, który posiada nieuszkodzony korzeń zęba, a jednocześnie potrzebuje odbudowy korony, powinien zainteresować się wizytą u protetyka. Nawet całkowite zniszczenie uzębienia przez próchnicę czy poważny uraz mechaniczny nie stanowią przeciwwskazań do zastosowania wkładów koronowo-korzeniowych wybieranych coraz częściej ze względu na niższą cenę w porównaniu do implantów. Proteza umieszczona na korzeniu zęba nie kończy leczenia, ale stanowi część całej procedury regeneracji jamy ustnej. Wkłady wykonuje się powszechnie z włókna szklanego oraz metalu.

Lekarz ocenia, czy dane uzupełnienia ma sens przy danym stanie uzębienia

To protetyk w Piasecznie podejmuje ostateczną decyzję o rodzaju uzupełnienia protetycznego, a nie pacjent. Przeciwwskazania do wkładu koronowo-korzeniowego to uczulenie na dany rodzaj materiału i duże wady w przestrzeni poddziąsłowej uniemożliwiające zachowanie odpowiedniej stabilności odbudowy. Pacjent przed wprowadzeniem wkładu powinien przygotować się na pełne leczenie kanałowe wykonywane w większości gabinetów pod mikroskopem, w znieczuleniu, bezboleśnie.

Włókno szklane to najlepszy materiał, bo przypomina naturalny ząb

Wkład koronowo-korzeniowy w dużym stopniu przypomina implant, a stworzony indywidualnie z włókna szklanego właściwie niczym nie różni się od naturalnego zęba. Koszty leczenia protetycznego można ograniczyć, dzięki systemom ratalnym stosowanym coraz częściej w dobrych gabinetach stomatologicznych.

Na zakończenie

Pacjenci, którzy mają problemy ze znaczącymi uszkodzeniami zębów, ale jednocześnie zachowali korzenie w dobrym stanie lub poddali się leczeniu kanałowemu wykorzystają potencjał wkładów koronowo-korzeniowych bez większych trudności i w krótkim czasie. Wystarczy tylko kilka wizyt u protetyka, aby odzyskać piękny uśmiech.