Endodoncja, czyli leczenie kanałowe
Współczesna endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.
Zdrowy ząb nie boli.
Wewnątrz zęba w jego komorze i kanale korzeniowym, znajduje się miazga, potocznie zwana nerwem zęba. To dzięki niej ząb żyje i czuje. Ból sygnalizuje chorobę zęba, najczęściej nieleczoną próchnicę, która zaatakowała miazgę zęba powodując jej zapalenie.
Leczenie kanałowe
Leczenie kanałowe, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe zalecane jest przy bardzo głębokich ubytkach, zapaleniu miazgi, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba czy ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu.
Leczenie kanałowe przeprowadzamy w kilku etapach:
- Usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych.
- Pomiar długości kanałów za pomocą endometru – elektronicznego urządzenia, niezbędnego we współczesnej endodoncji.
- Chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów za pomocą odpowiednich płynów oraz bardzo cienkich narzędzi piłująco – penetrujących, ręcznych i maszynowych od 0,06 do 0,40 mm. W mojej praktyce opracowuję kanały za pomocą urządzenia Nouvag TCM Endo Motor, w którym dzięki połączeniu endometru z bezpiecznym mikromotorem możliwe jest jednocześnie opracowanie kanału i jego pomiar. Zapewnia ono najskuteczniejszą i najdokładniejszą technikę opracowania kanałów.
- Szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów materiałem biokompatybilnym – uplastycznioną gutaperką, która idealnie adaptuje się do nieregularnego kształtu kanału korzeniowego, gwarantując szczelne wypełnianie jego całości.
- Kontrola radiologiczna wypełnienia kanałowego za pomocą radiowizjografii cyfrowej Planmeca Intra Dixi 3, gdzie tradycyjna klisza rentgenowska została zastąpiona czujnikiem optycznym, dzięki czemu zdjęcie zęba wyświetlane jest bezpośrednio na monitorze komputera, a dawka promieniowania potrzebna do zrobienia jednego zdjęcia wynosi zaledwie 10% dawki pochłanianej przy tradycyjnym zdjęciu.
Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli leczenie endodontyczne zębów pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowi solidny ząb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.