Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

 

Współczesna endodoncja zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe.

Zdrowy ząb nie boli.

Wewnątrz zęba w jego komorze i kanale korzeniowym, znajduje się miazga, potocznie zwana nerwem zęba. To dzięki niej ząb żyje i czuje. Ból sygnalizuje chorobę zęba, najczęściej nieleczoną próchnicę, która zaatakowała miazgę zęba powodując jej zapalenie.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe, polega na dokładnym usunięciu zainfekowanej lub nieodwracalnie zmienionej zapalnie miazgi, a następnie szczelnym wypełnieniu oczyszczonych kanałów odpowiednim materiałem.
Leczenie kanałowe zalecane jest przy bardzo głębokich ubytkach, zapaleniu miazgi, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba czy  ze wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu.

Leczenie kanałowe przeprowadzamy w kilku etapach:

  1. Usunięcie miazgi z komory zęba i kanałów korzeniowych.
  2. Pomiar długości kanałów za pomocą endometru – elektronicznego urządzenia, niezbędnego we współczesnej endodoncji.
  3. Chemiczno-mechaniczne opracowanie kanałów  za pomocą odpowiednich płynów oraz bardzo cienkich  narzędzi piłująco – penetrujących, ręcznych i maszynowych od 0,06 do 0,40 mm. W mojej praktyce opracowuję kanały za pomocą urządzenia Nouvag TCM Endo Motor, w którym dzięki połączeniu endometru z bezpiecznym mikromotorem możliwe jest  jednocześnie opracowanie kanału i jego pomiar. Zapewnia ono najskuteczniejszą i najdokładniejszą technikę opracowania kanałów.
  4. Szczelne wypełnienie oczyszczonych kanałów materiałem biokompatybilnym – uplastycznioną  gutaperką,  która idealnie adaptuje się do nieregularnego kształtu kanału korzeniowego, gwarantując szczelne wypełnianie jego całości.
  5. Kontrola radiologiczna wypełnienia kanałowego za pomocą radiowizjografii cyfrowej Planmeca Intra Dixi 3, gdzie tradycyjna klisza rentgenowska została zastąpiona czujnikiem optycznym, dzięki czemu zdjęcie zęba wyświetlane jest bezpośrednio na monitorze komputera, a dawka promieniowania potrzebna do zrobienia jednego zdjęcia wynosi zaledwie 10% dawki pochłanianej przy tradycyjnym zdjęciu.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i kontroli leczenie endodontyczne zębów pozwala na długotrwałe utrzymanie własnego zęba w jamie ustnej, jak również stanowi solidny ząb pod koronę lub filar mostu przy uzupełnieniach protetycznych.

Małgorzata Ostrowska

Małgorzata Ostrowska - Stomatolog, Dentica, Józefosław k. Piaseczna

Po 20 latach praktyki stomatologicznej posiadam doświadczenie, które poparte jest specjalizacjami, certyfikatami a także – co bardzo ważne – ogromną rzeszą stałych, powracających pacjentów, którzy powierzają mi w opiekę uśmiech swoich bliskich.

To najlepsza forma uznania oraz dowód na to, że praca jest dla mnie także pasją.

Polecam mój blog kulinarny

Blog ToCoKocham.com