Stomatologia dziecięca

 

Kontakt dziecka z dentystą najlepiej jest rozpocząć od wizyty adaptacyjnej, która pozwoli maluchowi zapoznać się z gabinetem, sprzętem oraz personelem. Po zakończonej wizycie każde dziecko otrzymuje prezent jako nagrodę oraz zachętę do kolejnych wizyt. Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć stosunkowo wcześnie, około 1 roku życia, po ukazaniu się pierwszych ząbków mlecznych.

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty

Jest to okazja do instruktażu rodziców, odnośnie higieny jamy ustnej dziecka. Wizyty kontrolne powinny odbywać się 3-4 razy w roku. Pozwolą one na ocenę rozwoju narządu żucia dziecka, wczesne wykrycie i leczenie próchnicy zębów i wad zgryzu, ewentualne skorygowanie zabiegów higienicznych i przyzwyczajeń żywieniowych. Podczas wizyt kontrolnych przeprowadza się również zabiegi fluoryzacji, kontrolę założonych laków i wypełnień.
Zęby mleczne służą dziecku przez około 10 lat życia. Są bardzo ważne. Umożliwiają prawidłowy rozwój szczęki i twarzy dziecka. Pierwsze zęby stałe pojawiają się w wieku 5-6 lat.

Metody leczenia próchnicy u dzieci

Próchnica u dzieci może pojawić się zaraz po wyrznięciu zębów mlecznych. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwa higiena i nadmierna ilość spożywanych węglowodanów.

Remineralizacja szkliwa

Jest to metoda leczenia próchnicy początkowej, zarówno zębów mlecznych jak i stałych,  gdy nie ma jeszcze ubytku, tylko plama próchnicowa. Leczenie polega na miejscowym stosowaniu związków fluoru w postaci lakieru lub wapnia w postaci specjalnej odżywki Tooth Mouse.

Impregnacja – lapisowanie

Jest stosowana przy próchnicy wczesnej, kwitnącej i wielopowierzchniowej zębów mlecznych, gdy leczenie w sposób tradycyjny jest niemożliwy. Zabieg polega na przesyceniu tkanki próchniczej roztworem azotanu srebra oraz strącalnikiem. Utwardza to rozmiękłe tkanki oraz chroni ząb przed bólem. Efekt uboczny to zmiana koloru chorego zęba na czarny. Wykonuje się trzykrotnie w odstępach tygodniowych, z powtórzeniem po kilku miesiącach.

Leczenie tradycyjne

Gdy w zębie pojawi się ubytek, leczenie polega na usunięciu próchnicy wiertłem stomatologicznym a następnie wypełnieniem zęba. Dzieciom  proponujemy kolorowe wypełnienia „Twinky Star” , w ośmiu kolorach oraz kolorowe laki.

Nieleczona próchnica prowadzi do przykrych i bolesnych stanów zapalnych.
U małych pacjentów proces próchnicowy może przebiegać niezwykle gwałtownie. Dlatego bardzo ważne są systematyczne przeglądy, profilaktyka i leczenie.

Małgorzata Ostrowska

Małgorzata Ostrowska - Stomatolog, Dentica, Józefosław k. Piaseczna

Po 20 latach praktyki stomatologicznej posiadam doświadczenie, które poparte jest specjalizacjami, certyfikatami a także – co bardzo ważne – ogromną rzeszą stałych, powracających pacjentów, którzy powierzają mi w opiekę uśmiech swoich bliskich.

To najlepsza forma uznania oraz dowód na to, że praca jest dla mnie także pasją.

Polecam mój blog kulinarny

Blog ToCoKocham.com