Stomatologia estetyczna – wybielanie zębów

 

Jeśli masz zęby w odcieniu szarości czy żółci, wybielanie to idealny zabieg aby pozbyć się problemu.

Wybielanie zębów to zabieg stomatologii estetycznej, polegający na poprawieniu wyglądu przebarwionych zębów, za pomocą środków chemicznych.

Przebarwienia żywych zębów mogą być wywołane różnymi czynnikami: antybiotykami, chorobami miazgi, urazem, chorobami krwi a także pochodzenia zewnętrznego: palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre napoje.

Wybielanie zębów wykonuje się u osób powyżej 16 roku życia, gdy zęby są dojrzałe i całkowicie zmineralizowane.

System gabinetowy – wybielanie jednoseansowe

Zabieg wybielania zębów polega na pokryciu powierzchni zębów specjalnym  żelem i aktywowaniu go przy pomocy światła lampy Excellite Plasma, zwanej akceleratorem. Substancją aktywną odpowiedzialną za wybielanie zębów  jest nadtlenek wodoru. Przebarwienia zostają wybielone poprzez ich utlenienie. Atomy tlenu wnikają wgłąb szkliwa, a właściwa struktura zęba pozostaje nienaruszona. W przeciwieństwie do innych metod wybielania zębów, ta jest bezbolesna , bezpieczna i odbywa się pod kontrolą lekarza.

W trakcie wybielania zębów pacjent może się odprężyć, słuchać muzyki i czuć się całkowicie komfortowo.

Rezultat wybielania zębów jest najlepszy ze wszystkich dostępnych metod. Zabieg trwa ok. 60 minut. Podczas jednego zabiegu wybielania zębów możemy przywrócić piękną biel wszystkim zębom.

Efekt wybielania zębów zwykle utrzymuje się przez dwa, trzy lata, a dla podtrzymania efektu białych, lśniących zębów zalecane jest używanie past wybielających.

Efekt wybielania  jest widoczny u każdego pacjenta. Tą metodą  możemy uzyskać wybielenie od 5 do 14 tonów wg skali Vita.

Po zabiegu wybielania zębów obowiązkowa „biała dieta” przez 72 godziny. Nie można spożywać barwiącego jedzenia i picia – to co zabarwi biały obrus, zabarwi też świeżo wybielone zęby.

System domowego wybielania zębów

Jest to metoda wybielania nakładkowego za pomocą żelu Opalescence, którego czynnikiem aktywnym jest nadtlenek karbamidu. Jest to bezpieczny związek chemiczny, występujący w kilku stężeniach, które decyduje o czasie noszenia nakładek – od 30 min. w ciągu dnia do 8 godzin w nocy. W zależności od potrzeby kuracja trwa od 3 do 10 aplikacji.
Nakładki na zęby wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. Przeźroczysta, wygodna i elastyczna nakładka zapewnia bezpieczeństwo wybielania podczas snu i jest niezauważalna w ciągu dnia. Pacjent otrzymuje nakładki i strzykawki z żelem Opalescence oraz instruktaż użytkowania. Efekt widoczny jest bardzo szybko, często już po pierwszym zabiegu.
Bardzo ważne są wizyty kontrolne. Przy braku kontroli lekarza nad zabiegiem  może wystąpić nierównomierne wybielenie zębów. Natomiast nadmiernie wybielone zęby mogą stać się przeźroczyste i przez to sprawiać wrażenie ciemniejszych, wypełnienia z amalgamatu mogą przeświecać przez tkanki zęba, zęby z nieszczelnymi wypełnieniami mogą dawać dolegliwości bólowe, a zęby, które były nadwrażliwe mogą stać się jeszcze bardziej wrażliwe.

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych czyli wewnętrzne jest sposobem rozjaśniania pojedynczych zębów wcześniej leczonych kanałowo, jak również zębów, które zmieniły kolor po urazie.  Ząb przed wybielaniem wewnętrznym powinien być skontrolowany zdjęciem rtg by ustalić czy wypełnienie kanałowe jest prawidłowe oraz czy w okolicy tego zęba nie toczy się stan zapalny.

Sukces wybielania wewnętrznego jest indywidualny dla każdego przypadku. Ilość wizyt, na których wymienia się wkładki z preparatem wybielającym zależy od stopnia i przyczyn przebarwienia. Wizyty są wyznaczane co 3-7 dni. Po osiągnięciu właściwego efektu, zakłada się środek neutralizujący ząb po czym następuje odbudowa zachowawcza lub protetyczna.

Małgorzata Ostrowska

Małgorzata Ostrowska - Stomatolog, Dentica, Józefosław k. Piaseczna

Po 20 latach praktyki stomatologicznej posiadam doświadczenie, które poparte jest specjalizacjami, certyfikatami a także – co bardzo ważne – ogromną rzeszą stałych, powracających pacjentów, którzy powierzają mi w opiekę uśmiech swoich bliskich.

To najlepsza forma uznania oraz dowód na to, że praca jest dla mnie także pasją.

Polecam mój blog kulinarny

Blog ToCoKocham.com