3 główne powody, by zdecydować się na leczenie ortodontyczne

Zdrowe i ładne zęby pozwalają nam szeroko się uśmiechać, a to z kolei ułatwia kontakty międzyludzkie. Tymczasem nie wszyscy ludzie rodzą się z idealnym uzębieniem, a zwyczajowe dbanie o jego wygląd nie jest w stanie naprawić wad w położeniu zębów. Leczenie ortodontyczne naprawia ten problem, korzyści z równego ułożenia zębów jest jednak więcej niż tylko ładny uśmiech.

Leczenie ortodontyczne – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Leczenie ortodontyczne polega na nałożeniu na zęby specjalnego aparatu, który stopniowo koryguje wady zgryzu. Można się temu poddać praktycznie w dowolnym wieku, chociaż ze względu na nie do końca uformowany kościec, u dzieci i młodzieży leczenie przebiega sprawniej i szybciej. A oto 3 główne powody, by zdecydować się na leczenie ortodontyczne.

Naprawa zgryzu, czyli przywrócenie zębom naturalnego położenia

Zęby w położeniu nienaturalnym narażone są na zaburzenia okluzji. Chodzi o punkt styku zębów przeciwstawnych górnych i dolnych, który przy niewłaściwym położeniu wywołuje nadmierny nacisk na dany punkt uzębienia. Może to powodować nadmierne ścieranie, a nawet rozchwianie zębów.

Zapobieganie rozwojowi próchnicy

Przy niewłaściwie rozłożonym uzębieniu częściej występują miejsca trudno dostępne, nierzadko niemożliwe do oczyszczenia podczas higieny jamy ustnej. Sprzyja to szybszemu odkładaniu się płytki ,a  następnie kamienia nazębnego, idealnego podłoża dla rozwoju próchnicy.

Poprawa wymowy

Wady w uzębieniu powodują wady wymowy, z którymi trudno walczyć. Język traci właściwe oparcie o zęby, co utrudnia wypowiadanie niektórych zgłosek, a czasami wręcz to uniemożliwia. Aparat ortodontyczny przywraca możliwość swobodnego wypowiadania się.