Profilaktyka – leczenie profilaktyczne zębów
Usuwanie kamienia – skaling
Jest to zabieg polegający na profesjonalnym usunięciu kamienia nazębnego. Na powierzchni szkliwa odkłada się płytka nazębna, która mineralizuje się już po 3-4 dniach, mimo codziennego szczotkowania. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Początkowo taki osad jest miękki i prawie nie różni się kolorem od szkliwa. Jeśli jednak nie jest regularnie usuwany, zaczyna ciemnieć. Uśmiech traci naturalną biel. Powstaje kamień nazębny, prowadzący do zapaleń dziąseł, a nawet dający początek paradontozie. Istotne jest więc usuwanie kamienia nazębnego. Skaling powinien być wykonywany 1-2 razy w roku, lub częściej w przypadku stanów zapalnych dziąseł. Uzupełnia codzienne zabiegi higieniczne.
Zabieg skalingu jest wykonywany za pomocą ultradżwięków. Dopełnieniem jest wygładzenie (polishing) oczyszczonej powierzchni zęba.
Piaskowanie zębów
Jest to zabieg pozwalający usunąć przebarwienia koron zębów pochodzenia zewnętrznego (palenie tytoniu, kawa, herbata, czerwone wino, niektóre napoje). Służą do tego specjalne aparaty z końcówką, w której mieszany jest preparat sodu ( imitujący piasek,), woda i powietrze. Mieszanka ta wydostając się pod ciśnieniem z końcówki, usuwa osady z powierzchni szkliwa, przywracając mu naturalny odcień. W zależności od trybu życia i stanu uzębienia piaskowanie wykonuje się nawet co kilka miesięcy. Piaskowanie zębów jest ważne nie tylko z względów estetycznych – usuwając osad z trudno dostępnych miejsc przeciwdziałamy rozwojowi szkodliwych bakterii. Piaskowanie zębów jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym, a wszelkie niedogodności i ewentualne podrażnienia dziąseł ustępują zwykle w ciągu kilku godzin po zabiegu.
Po zabiegach skalingu i piaskowania na powierzchnie oczyszczone powinno się zastosować lakiery zawierające związki fluoru. Zmniejszają one nadwrażliwość pozabiegową i zabezpieczają powierzchnie oczyszczone przed próchnicą.
Lakierowanie zębów
Lakierowanie zębów jest metodą wzbogacania powierzchownych warstw szkliwa w jony fluoru, preparatem w postaci lakieru. Do tego celu służą lakiery fluorowe. Są one lepkie, co powoduje lepsze i dłuższe przyleganie do wszystkich powierzchni zęba.
Wskazania do stosowania lakierów fluorowych:
- Profilaktyka próchnicy uzębienia, u dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Po zabiegach skalingu i piaskowania
- Zabezpieczenie miejsc szczególnie podatnych na próchnicę:
– świeżo wyrzynające się zęby – stosuje się już u niemowląt,
– odwapnienie szkliwa,
– przebarwione szczeliny,
– zęby oklamrowane,
– pęknięcia szkliwa po urazach. - Zabezpieczenie przed wtórną próchnicą:
– brzegi wypełnień, wkładów, koron naddziąsowych. - Zabezpieczenie zębów oszlifowanych pod prace protetyczne i po korekcie.
- Zwalczanie nadwrażliwości szyjek zębowych.
Lakierowanie zębów wykonuje się najczęściej 2 razy w roku, a u osób z aktywną próchnicą nawet 4 razy w roku.
Lakier fluorowy dla dorosłych jest bezbarwnym preparatem, dla dzieci ma kolor biały lub żółty. W celu osiągnięcia trwałej odporności na próchnicę, fluor powinien być dostarczany przez całe życie.
Lakowanie zębów
Lakowanie to zabieg wypełniania bruzd i zagłębień na powierzchniach żujących zębów trzonowych i przedtrzonowych. Jest sprawdzoną metodą zapobiegania próchnicy zębów, prawie w 100% chroni przed tą chorobą. Lakowanie polega na oczyszczeniu bruzdy, a następnie zalaniu jej specjalistycznym lakiem. Powinno być wykonane stosunkowo jak najszybciej po wyrżnięciu się zęba, gdy w bruzdach i zagłębieniach nie stwierdza się ognisk próchnicy. Konieczna jest okresowa kontrola laku i ewentualne jego uzupełnienie.
Najlepszy efekt profilaktyczny uzyskuje się dzięki połączeniu dwóch zabiegów – lakowania bruzd i lakierowania powierzchni gładkich zębów.