Aparaty ortodontyczne – pytania i odpowiedzi

Piękny, zadbany uśmiech jest marzeniem szerokiej grupy osób. Oprócz nieskazitelnej bieli zębów priorytetową rolę odgrywa zniwelowanie wszelkich wad zgryzu o podłożu genetycznym czy wynikających z niewłaściwych nawyków. Najczęstszą metodą leczenia wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Aparat ortodontyczny – czy można go stosować bez względu na wiek?

Aparat ortodontyczny to metoda leczenia wad zgryzu, która dedykowana jest dla wszystkich osób, które posiadają własne zęby stałe. Jeśli chcemy zadbać o zgryz dziecka, na pierwszą wizytę do lekarza specjalisty należy wybrać się w okolicach 6 roku życia, w czasie wyżynania się pierwszych zębów stałych. Wówczas ortodonta stwierdzi ewentualne występowanie wad zgryzu czy ukształtowania szczęki. Lekarz może od razu zaproponować korekcję bądź zaproponować wizytę w czasie, gdy nastąpi wymiana przednich zębów. Co jednak ważne, do 12 roku życia ortodonta skupia się nad wyrównaniem proporcji szczęk. Dopiero od 12- 14 roku życia dokonuje prostowania oraz wyrównania zgryzu.

Jak długo należy nosić aparat ortodontyczny, by cieszyć się pięknym, równym uśmiechem?

Konieczna długość noszenia aparatu na zębach uzależniona jest przede wszystkim od wieku. U dorosłych aparat na zębach będzie noszony dłużej ze względu na bardziej uwapnioną kość, którą trudniej uformować. Na długość leczenia wpływa także obecność mostów oraz koron. Co więcej, często zdarza się, że choroby zębów i jamy ustnej odraczają możliwość założenia aparatu ortodontycznego.

Jak na co dzień wygląda pielęgnacja zębów i aparatu ortodontycznego?

Pielęgnacja aparatów ruchomych jest prosta – wystarczy jedynie ściągać aparat i myć zęby przy użyciu tradycyjnej szczotki oraz past. Sprawa jest bardziej skomplikowana w przypadku aparatów stałych. W takiej sytuacji należy wyposażyć się w aptece bądź gabinecie ortodontycznym w specjalistyczne szczoteczki, wyciorki oraz nici. Dzięki takim narzędziom bez trudu uda nam się oczyścić przestrzenie wokół zamków i klamer aparatu, jak również nasze szkliwo zębów. Co więcej, każdego wieczora, po ostatnim posiłku, należy dokładnie oczyścić cały aparat ortodontyczny przy użyciu nici.

Czy aparat ortodontyczny utrudnia spożywanie posiłków?

Aparat ortodontyczny zwłaszcza w początkowym etapie noszenia powoduje dyskomfort związany ze spożywaniem pokarmów. Należy nauczyć się właściwie jeść z aparatem. Na samym początku warto wybierać miękkie jedzenie i kroić je na małe kawałki. Z biegiem czasu można jeść wszystko. Co jednak najważniejsze, aparat musi być dokładnie oczyszczany po każdym posiłku. Resztki pokarmów osadzają się w przestrzeniach aparatu. Nieprawidłowa pielęgnacja może przyczynić się do powstania próchnicy.

Czy prostowanie zębów jest bolesne?

Zakładanie aparatu na zęby nie jest bolesne. Noszenie aparatu ortodontycznego może być bolesne przez pierwsze 7- 10 dni podczas nadgryzania pokarmów. Bolesność możemy także odczuwać po wizytach kontrolnych i korekcji aparatu, która może utrzymywać się do 3- 5 dni. Intensywność bólu oraz długość odczuwania dyskomfortu zależy przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości i stopnia odczuwania.

Czy istnieją przeciwwskazania do noszenia aparatu ortodontycznego?

Głównym przeciwwskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego są choroby związane z obniżoną odpornością organizmu, takie jak np. białaczka.

Wymienić należy także przeciwskazania czasowe, takie jak przede wszystkim nieleczone zaburzenia hormonalne czy niekontrolowana farmakologicznie cukrzyca z dużymi wahaniami cukru we krwi. Przeciwskazaniem są także choroby przyzębia. Co więcej, odradza się zakładanie aparatów ortodontycznych osobom, które przyjmują leki na osteoporozę.

Czy usunięcie aparatu ortodontycznego z uzębienia jest jednoznaczne z zakończeniem leczenia?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza końca leczenia. Najczęściej dalszy etap leczenia polega na wykorzystaniu aparatów retencyjnych. Są one pewnego rodzaju gwarancją utrzymania uzyskanych efektów ortodontycznych- zapobiegają powrotowi zębów na swoje dawne, nieprawidłowe ułożenie. Zazwyczaj maksymalny czas noszenia aparatów retencyjnych trwa 2 lata.

Dlaczego warto nosić aparat ortodontyczny?

Aparat ortodontyczny to nie tylko piękny i zadbany uśmiech. Proste zęby i poprawny zgryz zapobiegają występowaniu próchnicy jak również chorób przyzębia. Co więcej, zęby nie ścierają się podczas spożywania posiłków. Dodatkowo nieprawidłowy zgryz niepoprawnie rozdrabnia pokarm, co jest jego podstawową rolą dla naszego organizmu.

Podczas prawidłowej pielęgnacji noszenie aparatu ortodontycznego nie przynosi dyskomfortu. Warto więc zadbać o swój piękny uśmiech, jak również zdrowie całej jamy ustnej.