Czy implanty zębowe mogą posłużyć do końca życia?

Implanty zębowe są obecnie bez wątpienia jednym z najlepszych rozwiązań w przypadku utraty zębów własnych. Można znaleźć wiele informacji odnośnie do rodzaju implantu, przebiegu zabiegów, ceny oraz innych ważnych aspektów, natomiast zdecydowanie rzadziej poruszany jest temat ich trwałości.

Co wpływa na żywotność implantów zębowych? 

Z racji tego iż, implantologia wciąż się rozwija produkty z tej kategorii również są udoskonalane, a co za tym idzie wydłuża się ich trwałość. Jednym z najważniejszych czynników, aby implant zaczął funkcjonować jak normalny ząb jest zakończenie procesu osteointegracji. Wymieniony proces polega na wrośnięciu komórek kostnych nazwanych osteoblastami w implant zębowy. Po zakończeniu tego procesu implant na stałe zespala się z kością żuchwy bądź szczęki. Czas trwania tych zmian nie jest jednoznaczny, wpływa na niego wiele czynników, np.: warunki jamy ustnej, ewentualne schorzenia, warunki genetyczne. W przypadku kości żuchwy proces ten może trwać do 6 miesięcy, natomiast w przypadku szczęki do 8 miesięcy.

Wybór specjalisty oraz miejsca

Kluczowym czynnikiem wpływającym zarówno na żywotność, ale również na estetykę wykonanej pracy, jest bez wątpienia wybór dobrego i doświadczonego implantologa. Dlatego decydując się na takie usługi, warto poświęcić czas na znalezienie gabinetu, który oferuje usługi najwyższej jakości, a co najważniejsze jest wyposażony w wyspecjalizowany sprzęt oraz posiada w swojej ofercie implanty od cenionych marek. Dobry system implantologiczny bez wątpienia przedłuża żywotność implantów.

A jaki wpływ ma pacjent?

Bardzo ważną i istotną informacją jest fakt, iż aby implanty zębowe były trwałe i nie ulegały zniszczeniom należy przede wszystkim dbać o nie jak o własne zęby. Po zabiegu pacjentom przekazywane są informacje odnośnie ścisłego dbania o higienę jamy ustnej oraz odpowiedniego doboru diety. Ważne są również regularne wizyty kontrolne, a w przypadku stanów zapalnych bądź innych nawet drobnych zmian w jamie ustnej szybka reakcja i kontakt ze specjalistą.

Podsumowując, jeżeli zabieg wszczepienia implantów został przeprowadzony przez doświadczonych implantologów, przy pomocy najwyższej jakości sprzętu oraz implantów, z uwzględnieniem wszystkich wyznaczonych norm zabiegów, to implanty mogą posłużyć nawet 20-25 lat. Oczywiście, trzeba również pamiętać o prawidłowej higienie jamy ustnej, rutynowych kontrolach i zabiegach higienizacji w gabinecie stomatologicznym.