Czym są zęby dwoiste?

Nieprawidłowości w uzębieniu są dość powszechnym zjawiskiem. Poznanie popularnych problemów stomatologicznych pozwala na szybką reakcję i podjęcie leczenia. Czym są zęby dwoiste i jak poradzić sobie z takim zaburzeniem?

Zęby dwoiste – jak rozpoznać schorzenie?

Zęby dwoiste to zjawisko, które dotyczy około 0,5% przypadków zębów mlecznych i 0,1% zębów stałych. Schorzenie można rozpoznać po nieprawidłowym kształcie i wielkości zębów. Występuje kilka rodzajów tego zaburzenia:

  • zęby zrośnięte – kiedy zęby są połączone korzeniami, ale jednocześnie posiadają oddzielne kanały, komory i korony. To częsty objaw towarzyszący patognomonicznej dyzostozie obojczykowo-czaszkowej.
  • zęby rozlane – kiedy dochodzi do połączenia dwóch lub więcej zawiązków wtedy, gdy korony zębów nie są jeszcze ukształtowane.
  • zęby bliźniacze – powstają na skutek podziału jednego zawiązka. Do potwierdzenia tej wady należy wykonać zdjęcie RTG.

Jak leczy się zęby dwoiste?

Schorzenie nazywane zębami swoistymi należy leczyć w sposób odpowiadający kilku czynnikom. Do najważniejszych należy zaliczyć wiek pacjenta, stan uzębienia, warunki zgryzowe, a także kwestie estetyczne.

W przypadku tego typu zaburzeń w obrębie zębów stałych, dentysta może zaproponować modyfikację ich kształtu. W naszym gabinecie stomatologicznym w Józefosławiu posiadamy niezbędny sprzęt, umożliwiający przeprowadzenie tego typu zabiegu. Często też bywa tak, że leczenie zębów dwoistych polega na ich usunięciu i późniejszej korekcie zgryzu za pomocą leczenia ortodontycznego.

Wczesne wykrycie zębów dwoistych umożliwia podjęcie skutecznych działań, celem pozbycia się schorzenia. Z tego powodu, warto pamiętać o regularnych wizytach u dentysty, bez względu na wiek pacjenta. W tym celu, należy udać się do gabinetu specjalisty, który dysponuje odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Umawiając się na wizytę w naszej klinice masz pewność fachowości ekspertów oraz przyjaznej atmosfery.