Diastema – sposoby leczenia

Diastema, czyli widoczna przerwa między przednimi zębami, jest problemem zarówno estetycznym, jak i stomatologicznym. Dla części osób jest źródłem wielu kompleksów. Nierzadko powoduje także problemy ze zgryzem i prawidłową wymową. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie ortodontycznym możliwe jest jednak skuteczne i trwałe skorygowanie tego defektu uzębienia.

Przyczyny i rodzaje diastemy

Diastema najczęściej występuje pomiędzy górnymi siekaczami. Może być wynikiem zbyt małej ilości zębów w jamie ustnej, braku bocznych siekaczy czy nieprawidłowego kształtu przyczepu wędzidełka. Wyróżniamy diastemę zbieżną, rozbieżną i równoległą. Defekty tego typu mogą pojawiać się z przyczyn fizjologicznych (np. w momencie wyrzynania się stałego uzębienia) i w takim przypadku zazwyczaj z czasem samoczynnie ustępują. Diastema prawdziwa lub rzekoma jest natomiast spowodowana brakami w uzębieniu i nieprawidłowym zgryzem, dlatego zawsze wymaga leczenia w gabinecie ortodontycznym. Większość przerw pomiędzy zębami można zniwelować za pomocą aparatu ortodontycznego lub zamaskować odpowiednimi licówkami i kompozytem. Na konsultacji specjalista zleci wykonanie niezbędnych badań i przeprowadzi kompleksowy wywiad, na podstawie którego dobierze najlepszy sposób leczenia. Efektem będą estetyczne łuki zębowe bez zbędnych szpar.

Leczenie diastemy

Dobór metody leczenia diastemy jest ściśle związany z przyczyną jej powstania. Po przeprowadzeniu diagnostyki i oceny jamy ustnej w gabinecie ortodontycznym specjalista może zaproponować zmniejszenie przerwy między zębami za pomocą odbudowy kompozytowej bądź licówek, które poszerzą zęby, maskując istniejącą szparę. Jeżeli diastema jest spowodowana przerostem wędzidełka, konieczne będzie jego podcięcie, a następnie korekcja położenia zębów z użyciem aparatu ortodontycznego. Jego użytkowanie wymaga cierpliwości, gdyż proces leczniczy jest długotrwały, ale skorygowanie tego typu wady, skutecznie zapobiega późniejszym patologiom uzębienia.

Korzystając z ortodonty NFZ czy usług prywatnych, każda osoba z diastemą prawdziwą lub rzekomą ma szansę na usunięcie tego defektu uzębienia. Dzięki odpowiednim zabiegom i zastosowaniu aparatu ortodontycznego możliwa jest bowiem skuteczna poprawa zarówno wyglądu uzębienia, jak i zniwelowanie problemów z wymową czy gryzieniem.