Jak dbać o higienę jamy ustnej, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Stały aparat ortodontyczny wymaga od pacjenta zmiany niektórych nawyków pielęgnacyjnych oraz przede wszystkim systematyczności i dużej samokontroli. Jak zadbać w takim przypadku o prawidłową higienę jamy ustnej?

Zakup właściwej szczoteczki

Można to zrobić bezpośrednio u dobrego ortodonty w Piasecznie lub w wyspecjalizowanym sklepie. Szczoteczki ortodontyczne posiadają nieco inną strukturę, a dzięki temu usuwają niewielkie zabrudzenia z elementów aparatu, bez wymuszania bardzo dużego nacisku ze strony pacjenta. Na mycie zębów z aparatem trzeba poświęcić też nieco więcej czasu, sprawdzić przestrzenie między zębami, dokładnie wypłukać pozostałości pasty. Aparat ortodontyczny doskonale reaguje na irygator. To urządzenie wypuszczające strumień wody i docierające do wszystkich obszarów jamy ustnej.

Jeżeli jedna szczoteczka ortodontyczna nie wystarczy, należy przemyśleć zakup kilku o różnej strukturze włosia w celu lepszego oczyszczenia przestrzeni policzkowej, wargowej, przydziąsłowej.

Nić pozwala na zachowanie aparatu w dobrym stanie przez cały czas leczenia

Na co dzień pacjentom przyda się nić dentystyczna oczyszczająca zamek. Niestety posługiwanie się nicią wymaga ogromnej precyzji i zwolnienia tempa pielęgnacji zębów. To niestety konieczność, żeby zachować aparat w doskonałym stanie przed kolejnymi wizytami kontrolnymi. Warto poprosić dentystę o instruktaż na modelu aparatu stałego. Alternatywa dla nici to szczoteczka jednopęczkowa wnikająca pomiędzy metalowe przestrzenie aparatu. Źle dopasowana szczoteczka może obijać się o dziąsła i powodować krwawienie, więc lepiej rozpocząć od nici, a w przypadku dużych problemów przejść dopiero na szczoteczkę.

Na początku pielęgnacja aparatu stałego i zębów wymaga dużej cierpliwości, uzyskania pewnej wprawy. Później to rutyna, która przekłada się na zdrowie, dobre samopoczucie i doskonały wygląd uzębienia.