Jak wygląda zabieg usuwania korzenia zęba?

Jak wygląda zabieg usuwania korzenia zęba?

Usuwanie korzeni zębów to zdaniem pacjentów jeden z najgorszych zabiegów dokonywanych przez dentystę. Są oni szczególnie nim przerażeni w sytuacji, gdy korzeń jest w całości zarośnięty. Często zachodzi potrzeba nacięcia błony śluzowej i jej odwarstwienia. Dentyści jednak mają w tej kwestii odmienne zdanie. W obecnych czasach istnieją silne środki znieczulające, dzięki którym cały zabieg jest przeprowadzany szybko i bezboleśnie.

Korzeń zęba – na czym polega jego usuwanie?

Zabiegu dokonuje lekarz dentysta lub chirurg stomatolog. To, który z fachowców zajmie się operacją, bywa niekiedy zależne od stopnia jej zaawansowania. Operacja rozpoczyna się od podania pacjentowi miejscowego znieczulenia. Istnieje możliwość, aby została ona przeprowadzona także pod narkozą – zajmują się tym jednak wyspecjalizowane placówki.

Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarz przystępuje do usunięcia korzenia. Jeśli sytuacja tego wymaga, nacina on dziąsło, aby odsłonić korzeń. W niektórych przypadkach używa się wiertła. Jest ono niezbędne, aby rozdzielić kilka korzeni połączonych ze sobą.

Kolejnym etapem jest dłutowanie. Ząb jest wówczas oddzielany od kości. Jeżeli jego korzeń jest rozchwiany, lekarz usuwa go za pomocą kleszczy. Niekiedy występuje potrzeba usunięcia także i nadmiaru kości – lekarz robi to również za pomocą wiertła.

Kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Korzeń powinien zostać usunięty, gdy nie wystaje nad poziom kości – wysokość ta powinna wynosić mniej niż milimetr. Taki korzeń zazwyczaj nie nadaje się już do leczenia ani do odbudowy protetycznej. Dentysta zaleci także jego usunięcie w momencie, gdy korzeń będzie już złamany lub zniszczony próchnicą. Usuwanie zniszczonych i niepotrzebnych korzeni jest konieczne ze względu na obecność ognisk zakażenia, które powodują wędrówkę bakterii i ich toksyn po całym organizmie.

Co robić po usunięciu korzenia zęba?

Jeżeli jest to koniecznie, lekarz zaczyna od założenia szwów i tamponu uciskowego. Niekiedy należy przepisać pacjentowi lek przeciwbólowy i antybiotyk. Po usunięciu korzenia mogą bowiem pojawić się stany zapalne. Aby uniknąć powikłań, pacjent powinien przez pierwszą dobę stosować zimny okład i co najmniej przez dwie godziny nic nie jeść oraz nie pić. Później warto unikać gorących potraw oraz nie płukać jamy ustnej.