Jak wygląda zabieg wszczepienia implantów zębowych?

Wszczepienie implantów to jeden ze sposobów na uzupełnienie braków w uzębieniu. Jest to bardzo dobra alternatywa dla tradycyjnych protez zębowych czy mostów protetycznych. Z tego rozwiązania coraz częściej korzystają też osoby, które z jakiegoś powodu nie mogą nosić protezy. Co warto wiedzieć o leczeniu implantologicznym? Jak wygląda taki zabieg?

Jak wygląda implant?

Decydując się na skorzystanie z zabiegu implantologicznego, warto wiedzieć nie tylko, w jaki sposób przeprowadzany jest sam zabieg, ale i również to, jak wygląda sam implant. Czym jest implant? Jest to metalowa śruba, która wkręcana jest w tkankę kostną, pełniąc funkcję korzenia zęba. Warto zaznaczyć, że są różne rodzaje implantów, różniące się między sobą kształtem (śrubka, cylinder, spirala) czy szerokością (od 2 do 6 mm).

Niezależnie od rodzaju, każdy implant składa się z trzech podstawowych części:

  • śruby implantu (to elementu bezpośrednio wkręcany do kości szczęki czy żuchwy), czyli podstawowego elementu, do którego przytwierdzone są pozostałe komponenty;
  • łącznika,
  • korony protetycznej.

Estetyka implantu jest bardzo ważna, ponieważ jest on widoczny w jamie ustnej i decyduje o pięknie uśmiechu. 

Konsultacja implantologiczna

Zanim implant zostanie umieszczony w jamie ustnej pacjenta, zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą. W czasie jej trwania zostanie zweryfikowane czy występują jakiekolwiek przeciwwskazania do podjęcia leczenia. Z tego też powodu bardzo ważne jest to, by w czasie konsultacji przekazywać lekarzowi wyłącznie prawdziwe informacje nie tylko dotyczące stanu zdrowia, ale i nawyków żywieniowych (warto wiedzieć, że te wbrew pozorom mają spory wpływ na powodzenie zabiegu). 

W czasie konsultacji pacjent dowie się, jak wygląda zabieg, jak powinien się do niego przygotować i jak postępować po jego zakończeniu. 

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zębowego? 

Zabieg wszczepienia implantu zębowego to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą mieć pełne uzębienie po stracie jednego, kilku, a nawet wszystkich zębów. Taki zabieg sprawdzi się również w przypadku osób, u których zanikła tkanka kostna. Co ważne, dobrej jakości implanty nie różnią się wyglądem od zębów naturalnych. Są za to znacznie mocniejsze od nich i co najważniejsze odporne na próchnicę.

Znieczulenie

Pierwszym etapem wszczepienia implantu zębowego jest znieczulenie miejscowe, choć coraz więcej specjalistów decyduje się na zastosowanie znieczulenia typu Wand (tu środek znieczulający podawany jest za pomocą cienkiego urządzenia, sterowanego systemem komputerowym), które jest skuteczne i dobre dla osób, które nie lubią lub źle znoszą klasyczną metodę znieczulania.

Osteotomia

Po znieczuleniu kolejnym etapem zabiegu jest osteotomia, czyli przygotowanie miejsca pod wszczep. Oczywiście ten jak i każdy inny etap wszczepienia implantu zębowego musi odbywać się w warunkach pełnej antyseptyki i sterylności. Przygotowanie do wszczepienia implantu polega na wykonaniu niewielkich nacięć na dziąsłach, które pozwolą odsłonić kość, w której wywiercony zostanie otwór, odpowiadający średnicy i długości implantu.

Wkręcenie implantu

W wykonaniu w kości otwór wprowadzany jest tytanowy implant, który musi być wsadzony delikatnie, ale stabilnie, aby kość nie została przegrzana i uszkodzona. Implantacja w zależności od indywidualnego przypadku może być przeprowadzona jednoetapowo lub dwuetapowo, może również być natychmiastowa, wczesna lub późna. Korona zębowa może zostać umieszczona na implancie dopiero po kilku miesiącach. Po tym czasie może być też dopasowana do kształtu i koloru reszty uzębienia.
W większości przypadku zabieg wstawienia implantu zębowego nie trwa dłużej niż 90 minut.

Jak postępować przed i po zabiegu?

Warto mieć na uwadze, że skuteczność leczenia implantami zależna jest nie tylko od tego, czy zabieg został wykonany w sposób prawidłowy. Równie istotne znaczenie ma też sposób postępowania pacjenta tuż po zabiegu – ten powinien ściśle stosować się do wytycznych przekazanych mu przez specjalistę.
Zgodnie z zaleceniami tuż po wszczepieniu implantów konieczne jest obłożenie twarzy lodem w miejscu zabiegu, na około 3-4 godziny. To jednak jeszcze nie wszystko. Istotne jest właściwe postępowanie przez kolejne dni po wszczepieniu implantu. W tym czasie nie należy spożywać bardzo gorących pokarmów i ciepłych płynów. W tym ostatnim przypadku warto stawiać na chłodne napoje. Alkohol po zabiegu jest rzeczą całkowicie zakazaną, należy również zaniechać palenia papierosów. Aby rana lepiej się goiła a miejsce wszczepienia implantu nie zostało zakażone, należy odkażać ranę kilka razy dziennie (przynajmniej cztery) specjalnymi płukankami.
Po 7-14 dniach należy udać się na kontrolę, w czasie której specjalista nie tylko zdejmie szwy, ale również sprawdzi, czy wszystko goi się prawidłowo. Do czasu kontroli nie należy leżeć na boku po stronie wprowadzanego implantu, należy teżpowstrzymać się od intensywnego wysiłku.
Jeżeli specjalista tak zaleci, konieczne jest przyjmowanie wskazanych leków.