Leczenie zębów u dzieci – jak przygotować dziecko na wizytę u stomatologa?

Wizyta u stomatologa nie musi być dla dziecka przykrym doświadczeniem. Odpowiednie przygotowanie oraz spokojne podejście, pomoże przejść przez ten proces bezboleśnie, a nawet z uśmiechem na twarzy. Jest to niezwykle ważne, ponieważ to właśnie początkowe wizyty wpływają na to, jak w przyszłości dziecko będzie reagowało na gabinet dentystyczny.

Wybór właściwego gabinetu

Wybór gabinetu dentystycznego jest niezwykle ważny. Najlepiej odwiedzić go samemu wcześniej i upewnić się, że prawidłowo dba on o małych pacjentów. W każdym mieście znajdziemy przynajmniej kilka tego typu placówek. Jeśli interesuje Cię stomatologia dziecięca w Piasecznie, to zapraszamy do naszego gabinetu. Mamy duże doświadczenie w pracy z najmłodszymi pacjentami i dbamy o to, by cała wizyta przebiegała w miłej atmosferze.

Wizyta adaptacyjna

Wizyta adaptacyjna może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku każdego dziecka. To swojego rodzaju oswojenie go z atmosferą panującą w gabinecie dentystycznym. Dentysta pokaże malcowi, jak prawidłowo szczotkować ząbki i opowie o dbaniu o nie. Zwykle tego typu spotkanie ma charakter zabawy. Polega na oglądaniu sprzętu dentystycznego oraz oswojeniu się z fotelem dentystycznym.

Oprócz wstępnej wizyty w gabinecie można zaopatrzyć się w różnego rodzaju książeczki,  gry i zabawki, które związane są z taką wizytą. Takie podejście z pewnością uświadomi dziecko, czym jest dbanie o zęby i dlaczego jest tak ważne.  Inną opcją jest także zabranie dziecka ze sobą na wizytę i pokazanie mu, w jaki sposób leczą zęby rodzice. To opcja dla nieco starszych dzieci, ponieważ wymaga spędzenia czasu w gabinecie.

Kiedy udać się na pierwszą wizytę do dentysty?

Na pierwszą wizytę można udać się już w chwili pojawienia pierwszego zęba. Dentysta oceni jego stan, ponieważ u niemowląt także zdarza się próchnica.  Na takiej wizycie rodzice otrzymują informacje co do sposobu czyszczenia zębów, doboru odpowiedniej pasty oraz częstotliwości wykonywania tego zabiegu. Stomatolog może wówczas ocenić także prawidłowość procesu ząbkowania.

Ostatecznym terminem na pierwszą wizytę, jest osiągnięcie przez dziecko wieku 3-4 lat. Wówczas malec posiada już wszystkie zęby mleczne. Bardzo często rodzice właśnie wtedy pozwalają dzieciom na niewielkie ilości cukru. Stąd konieczność dokonanie przeglądu dentystycznego oraz dokonania ewentualnych napraw.

Przygotowanie do pierwszej wizyty u dentysty jest równie ważne jak sama wizyta. Przede wszystkim najważniejszy jest wybór odpowiedniego gabinetu. Należy pamiętać także o tym, że dzieci nie lubią być stawiane w nowej, nieznanej dla siebie sytuacji i szybko zauważają niepewność oraz strach rodziców. Dlatego warto zwrócić uwagę na swoją rekcję i sposób, w jaki opowiadamy o dentyście maluchowi, który pierwszą wizytę ma dopiero przed sobą.