Najczęstsze problemy z protezą zębów – co robić?

Protezy zębowe stanowią niezastąpioną pomoc dla osób, które utraciły swoje naturalne zęby. Przywracają pewność siebie, zdolność do komfortowego jedzenia i zachęcają do częstszego uśmiechu. Niemniej jednak, czasami zdarzają się problemy z użytkowaniem protez, które mogą znacząco wpłynąć na jakość życia użytkownika. Źle dopasowana lub uszkodzona proteza może powiem prowadzić do znacznego dyskomfortu i problemów zdrowotnych.

Źle dopasowana proteza

Źle dopasowana proteza to jedno z najpowszechniejszych wyzwań, z jakimi muszą się zmierzyć użytkownicy protez. Ten problem nie tylko wpływa na ogólny komfort noszenia protezy, ale może prowadzić do poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Wynika to z faktu, że źle dopasowana proteza zębowa może przemieszczać się podczas jedzenia lub rozmawiania, powodując ból i potencjalne uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej. Dlatego tak ważne jest, aby proteza była odpowiednio i indywidualnie dostosowana do każdego użytkownika.

Warto zaznaczyć, że złe dopasowanie protezy można rozpoznać nie tylko poprzez występowanie bólu czy powstających owrzodzeń, ale również poprzez utrzymujące się uczucie obcego ciała wewnątrz jamy ustnej. Jeśli proteza zostanie dobrze dobrana, jej użytkownik stopniowo przyzwyczaja się do niej i wręcz przestaje ją odczuwać.

Uszkodzona proteza zębowa

Uszkodzenia protezy zębowej stanowią kolejny powszechny problem, z którymi muszą borykać się ich właściciele. Protezy są używane codziennie, co sprawia, że są one narażone na naturalne zużycie, zwłaszcza jeśli służą użytkownikowi od wielu lat. Uszkodzenia mogą objawiać się przede wszystkim w postaci pęknięć, złamań, odprysków czy widocznych zarysowań wynikających ze zużycia materiału. Takiego rodzaju uszkodzenia nie tylko wpływają na komfort użytkowania protezy i jej wygląd, ale także mogą utrudnić codzienne czynności, takie jak jedzenie czy mówienie.

Konsekwencje wynikające z noszenia źle dopasowanej lub uszkodzonej protezy

Noszenie protezy źle dopasowanej lub uszkodzonej niesie ze sobą potencjalnie poważne konsekwencje. Wśród najczęstszych problemów zdrowotnych, które mogą wyniknąć z tego typu sytuacji, należy wymienić przede wszystkim:

  • Owrzodzenia błony śluzowej – źle dopasowana proteza może generować tarcie i ucisk na delikatną błonę śluzową jamy ustnej, co w efekcie może prowadzić do bolesnych owrzodzeń. Ponieważ tarcie występować będzie cały czas w tym miejscu, takie owrzodzenia są trudne do zagojenia.
  • Trudności w jedzeniu – proteza, która źle się trzyma w jamie ustnej lub jest uszkodzona, utrudnia proces jedzenia, co może skutkować nie tylko frustracją, ale w skrajnych przypadkach prowadzić nawet do utraty masy ciała.
  • Trudności w mówieniu – proteza zębowa, która przemieszcza się w jamie ustnej lub jest uszkodzona, może wpływać na wyraźność mowy, co prowadzi do problemów komunikacyjnych i zaburzenia pewności siebie.
  • Zmiana wyglądu twarzy – noszenie źle dopasowanej protezy może wpłynąć na wygląd twarzy, powodując niewielkie deformacje oraz zaburzenia równowagi twarzy.
  • Występowanie problemów związanych z dziąsłami – istnieje możliwość pojawienia się obrzęków, zaczerwień oraz problemów z przyzębiem. Konsekwencją tego mogą być problemy zdrowotne i konieczność wizyty u specjalisty zajmującego się periodontologią.
  • Utrudnione zachowanie higieny jamy ustnej – jeśli proteza zębowa została źle dopasowana, między wypełnienie protetyczne a dziąsła przedostają się resztki spożywanych pokarmów. Ze względu na to, że ciężko je stamtąd usunąć, prowadzi to w efekcie do namnożenia się bakterii i może przyczynić się do powstawania próchnicy.

W indywidualnych przypadkach mogą się pojawić inne, negatywne konsekwencje złego dopasowania lub uszkodzenia protezy zębowej.

Co zrobić w przypadku źle dopasowanej protezy?

Jeśli użytkownik zauważy, że proteza została źle dopasowana, powinien niezwłocznie skonsultować  się z protetykiem. Profesjonalista jest w stanie przeprowadzić dokładną ocenę i dostosować protezę do indywidualnych potrzeb. Profesjonalna naprawa protez w Piasecznie umożliwia przywrócenie komfortu jedzenia i mówienia. Dlatego tak ważne jest obserwowanie i szybkie reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany zachodzące w obrębie jamy ustnej użytkownika protezy zębowej. Jest to kluczowe dla utrzymania zdrowia oraz długotrwałego komfortu noszenia protezy.

Warto zaznaczyć, że należy unikać samodzielnych prób naprawy protezy, bowiem częstym następstwem jest całkowite zniszczenie protezy. Protetycy posiadają niezbędne doświadczenie i narzędzia do profesjonalnej naprawy protezy.

Protezy zębowe to ogromna ulga dla osób, które utraciły swoje naturalne zęby. Przywracają im pewność siebie i zdolność do normalnego funkcjonowania. Niemniej jednak, problemy z protezami, takie jak źle dopasowanie czy uszkodzenia, mogą znacząco wpłynąć na komfort i jakość życia. Dlatego ważne jest, aby natychmiast konsultować się z profesjonalistami w przypadku pojawienia się problemów, bowiem wczesne działania pozwolą utrzymać zdrową jamę ustną i cieszyć się wygodnym noszeniem protezy przez wiele lat.