Progenia – czym jest i jak ją leczyć?

Progenia to wada zgryzu. Powstaje poprzez nieprawidłowy rozwój żuchwy. Progenia polega na zbyt dużym wysunięciu brody do przodu. Żuchwa ma wydłużony trzon oraz gałęzie, w wyniku czego osoba dotknięta progenią ma długą twarz. Wiąże się z nieprawidłowym ustawieniem zębów oraz w wyniku tego nawet ze zmianą rysów twarzy. Dolne zęby przeważnie zachodzą na górne, co może wręcz utrudniać jedzenie i mówienie. Progenia negatywnie oddziałuje na stawy skroniowo-żuchwowe. W wyniku takiego ułożenia szczęki pacjent przeważnie odczuwa spory dyskomfort, co niekorzystnie wpływa na jego samopoczucie.

Co jest przyczyną progenii?

Głównej przyczyny progenii należy dopatrywać się w uwarunkowaniach genetycznych, ponieważ to właśnie geny determinują wygląd naszej żuchwy. Rozwój kośćca i tkanek miękkich zależy od naszych genów, tak samo jak położenie żuchwy, zębów i wargi. Jeżeli rodzic miał progenię, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również doświadczy tej wady zgryzu. Podjęcie leczenia w odpowiednim czasie jest w stanie zapobiec rozwojowi progenii.

Progenia jednak nie zawsze jest uzależniona od genów. Może też pojawić się w efekcie nieprawidłowej diety u dziecka. Najczęściej przyczyną progenii jest zbyt późne wprowadzenie do diety dziecka twardych posiłków. Warto też zwracać uwagę na nawyki dziecka, takie jak ssanie palca, oddychanie przez usta lub wciąganie wargi. Ponadto zbyt długie korzystanie ze smoczka może hamować prawidłowy rozwój szczęki. Warto obserwować czy rozwój szczęki przebiega tak jak powinien. Ortodonta bez problemu oceni prawidłowość rozwoju.

Jak wygląda leczenie progenii?

Progenia jest wadą wymagającą leczenia. Jaka metoda będzie stosowana zależy od stadium wady i czasu wykrycia. W przypadku wczesnego wykrycia wady stosuje się przeważnie leczenie zachowawcze. Jest ono jednak formą przygotowania do późniejszego zabiegu. Leczenie u dzieci jest zdecydowanie mniej skomplikowane niż u dorosłych. Operacja progenii polega na skróceniu kości żuchwy i następnie ustawienia jej odpowiednio do szczęki. Takim właśnie sposobem lekarz zmierza do stworzenia właściwego zgryzu. Warto wybrać odpowiedni gabinet ortodontyczny, w którym będziemy się czuć komfortowo.