Protetyka stomatologiczna – przegląd dostępnych rozwiązań

Protetyka to specjalizacja w dziedzinie stomatologii, która koncentruje się na przywracaniu brakujących części uzębienia i naturalnego uśmiechu pacjenta.  W zależności od konkretnej sytuacji oraz dostępności finansowej pacjenta, lekarz może rozważyć zastosowanie uzupełnień protetycznych w formie trwałej lub ruchomej, lub też zaproponować rozwiązania łączące oba te typy. Jakie są dostępne zatem rozwiązania w protetyce stomatologicznej? Odpowiedź znajduje się w poniższym artykule.

Uzupełnienia ruchome – czym się charakteryzują? 

Protezy ruchome stanowią rodzaj uzupełnień protetycznych, które można łatwo wyjąć z jamy ustnej. Mimo że ta opcja wydaje się być wygodna, tradycyjne ruchome protezy często stwarzają pewne trudności. Ich brak stabilności może wpływać na ruchy protezy podczas mówienia lub żucia, co prowadzi do dyskomfortu. Dodatkowo mogą one łatwo przyciągać drobinki jedzenia, co powoduje konieczność wyjęcia protezy i jej oczyszczenia. Protezy ruchome zazwyczaj są tańsze od stałych uzupełnień, ale osiągnięcie naturalnego efektu może być trudniejsze.

Protezy szkieletowe

Protezy szkieletowe charakteryzują się subtelną konstrukcją. Mocowanie zbudowane jest z metalu i opiera się głównie na zębach, a nie na błonie śluzowej jamy ustnej. Dzięki temu osiągane funkcje żucia zbliżają się do tych, które występują w naturalnych zębach.

Protezy akrylowe

Jest to jedno z najczęściej wykorzystywanych uzupełnień protetycznych o ruchomej konstrukcji. Protezy akrylowe są wytwarzane z materiału, który ma na celu imitowanie wyglądu zarówno zębów, jak i dziąseł. Zazwyczaj są one stosowane do zastępowania całego łuku zębowego. Zaletą tego rozwiązania jest niska cena, niemniej jednak trzeba pamiętać, że jest to proteza, która może wpłynąć na jakość procesu żucia i ma tendencję do przemieszczania się w jamie ustnej.

Protezy Overdenture

Nowoczesne rozwiązanie dedykowane osobom bez zębów. Overdenture to ruchome protezy, które są przymocowane do implantów lub (rzadziej) do zagojonych korzeni zębów pacjenta. To zapewnia znakomitą stabilizację protezy i umożliwia częściowe przeniesienie na nią sił żucia, co zmniejsza obciążenie błony śluzowej jamy ustnej pacjenta.

Protezy elastyczne

Protezy wykonane z materiału termoplastycznego zapewniają pacjentowi wysoki komfort i zachowują naturalny wygląd. Mocowanie nie wywołuje nieprzyjemnych doznań, a elastyczny materiał umożliwia precyzyjne dopasowanie protezy do struktury jamy ustnej pacjenta. Te protezy wyróżniają się trwałością, lekkością oraz łatwością utrzymania higieny.

Protezy stałe

Mosty oraz korony

Korona protetyczna jest uzupełnieniem, które stosuje się do odtworzenia korony pojedynczego zęba, dążąc do jak najwierniejszego odwzorowania jego naturalnej anatomii. To szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku leczenia protetycznego zębów w przednim obszarze jamy ustnej. Dzięki zastosowaniu materiałów takich jak porcelana, korona protetyczna może wyglądać identycznie jak ząb naturalny.

Rozróżnia się korony protetyczne na podstawie materiałów, z których są wykonane, oraz ich struktury. Dostępne są różne typy koron zębowych, w tym:

 • korony na podbudowie z włókna szklanego,
 • korony akrylowe,
 • korony na podbudowie z tlenku cyrkonowego,
 • korony na podbudowie metalowej,
 • korony ze stopów metali,
 • korony cyrkonowe,
 • korony porcelanowe,
 • korony pełnoceramiczne.

Istotną różnicą między koroną a mostem protetycznym jest ilość odtwarzanych zębów. Mosty protetyczne składają się z co najmniej trzech połączonych koron protetycznych, choć mogą być większe, w zależności od konkretnego przypadku. Do produkcji koron i mostów zębowych używa się różnych materiałów, takich jak stopy metali, materiały kompozytowe, porcelana czy tlenek cyrkonu, w zależności od potrzeb pacjenta i specyfiki przypadku.

Licówki

Licówki są używane do odtwarzania przednich zębów, czyli tych, które pozostają widoczne w trakcie uśmiechu, takich jak jedynki, dwójki i trójki. Przywracają one jedynie część zęba z widoczną stroną wargową. Ich głównym celem jest poprawa estetyki uzębienia.

Implanty

Złożone są z kilku elementów:

 • korona zęba – odtwarza anatomicznie stracony ząb,
 • implant – to część, którą wkręca się trwale w kość wyrostka zębodołowego. Pozostaje niewidoczna i jest na stałe osadzona w kości,
 • łącznik – przykręca się go do implantu. Na nim mocowana jest korona zęba.

W zależności od liczby braków zębowych i lokalizacji implantów można zastosować różne rozwiązania protetyczne, od mniejszych do większych. Ta metoda umożliwia osiągnięcie bardzo zadowalających efektów estetycznych. Nowoczesne leczenie implantologiczne pozwala na fizjologiczne przywrócenie funkcji żucia. Jednakże, aby cieszyć się pięknym uśmiechem dzięki tej metodzie, pacjent musi przejść przez kilka zaawansowanych zabiegów stomatologicznych. Warto zaznaczyć, że nie każdy pacjent może być kandydatem do tego rodzaju uzupełnień. Stan kości wyrostka zębodołowego odgrywa tu kluczową rolę, a istnieją również ograniczenia związane z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, które mogą stanowić przeciwwskazania.