Skuteczna walka z dentofobią, czyli jak przełamać strach przed dentystą

Dentofobia to silny lęk przed wizytami u stomatologa, często uniemożliwiający przeprowadzenie leczenia, a nawet mało inwazyjnego przeglądu. Niezależnie od tego, czy wykonywane będzie czyszczenie zębów, wypełnianie ubytków, wybielanie szkliwa czy leczenie kanałowe, u osoby cierpiącej na dentofobię zawsze oznacza to wręcz traumatyczne przeżycie.

Przyczyny dentofobii

Osoby, które czują silny lęk przed stomatologiem, najczęściej mają negatywne doświadczenia z poprzednich wizyt. Dentofobia bardzo często ma swoje korzenie jeszcze w dzieciństwie. Osoba zmagająca się z tego typu problemami mogła przykładowo przeżyć bardzo bolesne badanie bez znieczulenia lub jako maluch była na siłę przytrzymywana podczas badania. Fobię mogą dodatkowo potęgować negatywne doświadczenia członków rodziny lub znajomych, którzy swoimi opowieściami skutecznie zniechęcają chorego do wizyty u dentysty.

Jak zwalczyć dentofobię?

Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku uświadomienie sobie problemu oraz chęć zmiany postawy względem stomatologów i procedur realizowanych na fotelu dentystycznym. Oczywiście warto uprzedzić lekarza o swoich lękach i poprosić go o pomoc i wsparcie. Dzięki temu dentysta podejdzie do pacjenta z wyczuciem, w sposób bardziej delikatny. Może również dokładniej przygotować go do leczenia, zlecając przykładowo badanie RTG zęba. W ten sposób osoba z dentofobią jeszcze przed leczeniem będzie miała dokładny wgląd w stan swojego uzębienia. Dopiero po takim przygotowaniu i omówieniu przebiegu całej procedury dentysta przystąpi do działania. Warto przy tym pamiętać, że współczesne metody znieczulające są bardzo skuteczne, a forma ich podania całkowicie bezbolesna. Do zwalczenia dentofobii konieczne będzie zbudowanie relacji pomiędzy lekarzem a pacjentem, która będzie oparta na zaufaniu i szczerości. Odpowiedź na pytania typu: „Czy źródłem lęku jest osoba stomatologa, czy wykorzystywane przez niego narzędzia?” także będzie kluczowa w przezwyciężaniu dentofobii.

Farmakologia w dentofobii

Niektóre osoby wymagają silniejszego wsparcia w postaci premedykacji, czyli podania środków uspokajających. Stosowana jest także sedacja wziewna z podtlenkiem azotu, który wpływa na rozluźnienie całego ciała i obniżenie poziomu stresu. Oczywiście możliwe jest również podanie znieczulenia ogólnego. Metoda ta stosowana jest przede wszystkim u osób z bardzo silną dentofobią, a także u dzieci lub niepełnosprawnych.

Strach przed wizytą u dentysty oraz leczeniem stomatologicznym niestety może mieć negatywny wpływ nie tylko na stan jamy ustnej, ale także na funkcjonowanie całego organizmu. Na szczęście dentofobia to zjawisko, które można całkowicie wyeliminować lub zmniejszyć jego intensywność.