Stomatologia na przestrzeni wieków, czyli jak przez lata zmieniało się podejście do leczenia zębów

Wraz z niezwykle szybkim postępem technologicznym XX i XXI wieku, rozwinęło się wiele dziedzin oraz zawodów, które dotychczas oparte były na stosunkowo prymitywnych rozwiązaniach. Jedną ze specjalności, które znacznie ewoluowały podczas wspomnianego okresu, jest właśnie dentystyka. Co ciekawe, jeszcze w XIX wieku gabinety stomatologiczne nie istniały, a leczeniem zębów zajmował się zwykle cyrulik lub balwierz, którego głównym źródłem zarobku było golenie oraz strzyżenie klientów, nie zaś usługi dentystyczne. W poniższym artykule przybliżamy, jak wyglądały początki stomatologii oraz kiedy powstała pierwsza klinika stomatologiczna.

Początki stomatologii – w jaki sposób nasi praojcowie czyścili zęby?

W czasach prehistorycznych o dziwo wcale nie stroniono od higieny jamy ustnej. Używano do niej przede wszystkim różnego rodzaju gałęzi, a także lnianych nici oraz rybich ości. Z kolei w starożytności materiałem najczęściej wykorzystywanym do czyszczenia zębów było szorstkie, lniane płótno.

Pierwsze szczoteczki do zębów przypominające te, które znamy współcześnie, zostały wynalezione w starożytnych Chinach. Do ich produkcji zazwyczaj używano pędów bambusa, borsuczej sierści, końskiego włosia, a nawet ludzkich włosów. W Chinach po raz pierwszy zaczęto stosować również różnego rodzaju płukanki ziołowe, skuteczne przede wszystkim przy zwalczaniu halitozy.

Pierwsza klinika stomatologiczna – jak wyglądała?

Pomimo faktu, iż pierwsze pełnoprawne gabinety stomatologiczne zaczęły powstawać dopiero na przełomie XIX i XX wieku, proste zabiegi dentystyczne wykonywano już w czasach starożytnych. Przykładowo, na ból zęba spowodowany próchnicą często stosowano oliwę z oliwek, fasolę, cebulę, daktyle, miód, kadzidła, nasiona kopru oraz surowe ciasto.

Zakłada się, iż pierwsza pełnoprawna klinika stomatologiczna powstała wraz z wynalezieniem promieniowania rentgenowskiego oraz antybiotyków. Dopiero te odkrycia umożliwiły bowiem stawianie właściwych diagnoz oraz skuteczne leczenie chorych zębów. Nie bez znaczenia było również rozpoczęcie w tym okresie stosowania nowoczesnych środków znieczulających, pozwalających na w miarę bezbolesne wykonywanie najbardziej inwazyjnych zabiegów.

Jak widać, początki stomatologii były stosunkowo siermiężne, a profesjonalne gabinety stomatologiczne, do których dziś możemy się umówić właściwie od ręki, nie istniały lub miały dość prymitywną formę. Prawdziwy przełom przyniósł dopiero niezwykle szybki rozwój technologiczny. Obecnie, każda klinika stomatologiczna wyposażona jest w zaawansowany technologicznie sprzęt oraz profesjonalne materiały dentystyczne.