Wszystko, co należy wiedzieć o mostach protetycznych

Uzupełniają braki uzębienia. Zakłada się je w jamie ustnej, gdzie zostają już na stałe. Mosty protetyczne, bo o nich mowa, przejmują funkcję zębów. Jednak ich filarami wciąż są żywe zęby, choć muszą one być oszlifowane. Co więcej, filarami mogą być również implanty lub wkłady koronowo-korzeniowe.

Mosty protetyczne – jak są wykonywane i czym są?

Ich wytwarzaniem zajmuje się protetyka, jedna z dziedzin stomatologii. Protetyk odtwarza część zęba lub zębów i nie tylko przywraca im estetyczny wygląd, ale również pierwotną funkcję. Dzięki temu pacjent może poprawnie żuć oraz mówić.

Most protetyczny, jak wskazuje nazwa, jest protezą. Uzupełnia braki w uzębieniu, które powodują zaburzenia zgryzu i są przyczyną chorób dziąseł. Wykonuje się je na pozostałych zębach pacjenta, które w takim procesie określane są mianem zębów filarowych. Są czymś w rodzaju bazy, na którą wykonywana jest korona protetyczna.

Wyróżniamy trzy rodzaje mostów protetycznych, czyli: mosty porcelanowe (na podbudowie metalowej lub cyrkonowej), kompozytowe lub akrylowe.

Zakładanie mostów protetycznych – na czym polega zabieg?

Podczas pierwszej wizyty lekarz stwierdza, jaki jest stan uzębienia pacjenta. Swoją uwagę kieruje  głównie na stan korzeni zębowych. Ponadto, bada również stan kości otaczających korzenie. Wynika to z faktu, iż do założenia, chociażby mostów porcelanowych potrzebne są odpowiednio zdrowe zęby filarowe

Jeżeli pacjent zostanie zakwalifikowany do założenia mostów, to na kolejnej wizycie dentysta zacznie szlifować zęby pomiędzy lukami w uzębieniu. Po ich przygotowaniu dwa razy wykona wycisk zębów – filarów i zębów przeciwstawnych. Następnie laboratorium protetyczne przygotuje mosty i dopasuje je do koloru pozostałych zębów. Na trzeciej wizycie pacjenta czeka już cementowanie mostu

Mosty protetyczne – zagrożenia

Ich założenie może być nieraz przyczyną różnych powikłań. Zaliczają się do nich próchnica lub martwica miazgi. Realnym zagrożeniem jest także uszkodzenie przyzębia. Decyzję o założeniu mostów porcelanowych, lub jakichkolwiek innych zawsze podejmuje dentysta, więc warto tę decyzję powierzyć odpowiedniemu specjaliście.